6 aktivít, ako podporiť jemnú motoriku ruky

Pod názov JEMNÁ MOTORIKA rozumieme všetky drobné pohyby, nielen ruky, ale aj okohybných, či okolústnych svalov. Rozvoj jemnej motoriky ruky je mimoriadne dôležitý na vykonávanie všetkých pohybov a bežných úkonov, ako napr. jedenie, obliekanie, hranie sa, kreslenie, písanie.


Dieťa nebude vedieť hneď chytiť ceruzu

Musí začať postupne – aby sa vôbec naučilo používať ruku. Sledujeme asi takúto postupnosť:

  • používanie ruky
  • búchanie, udieranie
  • uchopovanie (hrkálky, asi v 3. – 4. mesiaci života)
  • umiestňovanie a púšťanie predmetov
  • ukazovanie (9. – 11. mesiac)
  • krútenie, otáčanie
  • čmáranie
  • naberanie, prelievanie
  • modelovanie, strihanie
  • jedenie, obliekanie, vyzliekanie

Prax nám ukazuje, že detičky pred vstupom do školy nemajú poriadne pripravené rúčky. Pripravené na to, aby bez väčších problémov zvládli písanie, prvé ťahy ceruzkami.

Rodičia by mali podporovať rozvoj jemnej motoriky ruky u dieťatka oveľa skôr, než dieťa má ísť do školy. Od 2 – 3 rokov, v rámci hry a bežných činností.

Uvoľňovacie cvičenie pre prsty ruky

Uvoľniť treba vždy kĺby od veľkých k malým – od ramena po zápästie:

Zobkajúce kuriatka – deti dvíhajú ukazováčik a napodobňujú zobkanie kuriatok.

Imitujte hru na klavír, či drobný slabý dážď bubnovaním prštekov o podložku.

Plastelínové koláčiky

Dajte dieťaťu plastelínu, aby si urobilo koláčik – musí ho v rúčkach poriadne vyformovať. Koláčik umiestnený do muffinového košíčka dieťa potom ozdobí drobnými kvietkami, flitrami a podobne …

Na to potrebuje pinzetový úchop a posilňuje tak drobné svaly dlane.

Kliešte

Túto aktivitku robte vonku, bude po nej mierny neporiadok.  Naplňte väčšiu nádobu vodou, vhoďte do nej niekoľko predmetov a pripravte kliešte – grilovacie, kliešte na špagety.

Úlohou dieťaťa je kliešťami vyberať predmety a dávať ich o inej nádoby. Ovládať kliešte nemusí byť pre dieťa vôbec jednoduché, povzbuďte ho!

Otláčanie vykrajovačiek

Popozerajte sa, aké vykrajovačky na koláče máte doma. Dieťa nech si vyberie obľúbené farby a potom môže na papiere otláčať vykrajovačky. Ide ako o samotné uchopenie vykrajovačky, a tým aj uvoľnenie zápästia a trénovanie obratnosti prštekov.

Omotaný kartón

Vystrihnite dieťaťu predlohu, napr. srdce, či štvorec. Dieťatko nech si vyberie, aká vlna by sa mu páčila a vystrihnutú predlohu ňou obmotá. Táto činnosť je výborným tréningom na koordináciu oko – ruka, uvoľňovania kĺbov v zápästí i veľkého kĺbu v ramene, ako aj sústredenia a pozornosti.

Odšťavte pomaranč

Máte doma obyčajný ručný odšťavovač? A igelitový obrus? Nechajte dieťa, nech si odšťaví ovocie na obyčajnom odšťavovači. Šťava síce bude všade, ale dieťa bude trénovať presne ten pohyb, čo potrebuje na rozcvičenie v zápästného kĺbu.

Strukoviny a lepidlo

Použite farebný papier – stopy lepidla budú jasne viditeľné. Pripravte dieťaťu okruhliaky, strukoviny – fazuľa a cícer, pom-pom guľôčky, či gombíky. Dieťa si lepidlo môže skúsiť naniesť aj samo, trocha väčšie deti môžu dostať aj pohár s lepidlom a naniesť ho na papier štetcom alebo vatovou tyčinkou.

Po nanesení lepidla dieťa postupne prikladá a pritláča na papier pripravené drobné kúsky. Začnite jednoduchými tvarmi, napr. domčekom či kvetom.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho medzi priateľmi

Podobné články

V posledných rokoch vnímame nárast požiadaviek rodičov (najmä) malých detí na včasnú diagnostiku autizmu, resp. posúdenie vývinovej úrovne dieťaťa.

...

Správny úchop je pre malého prváčika dôležitý, aby sa dobre naštartovala jeho školská dráha, aby nebol zbytočne unavený a prípadne sa...

Pred nástupom dieťaťa do školy je vhodné overiť jeho schopnosti, pracovné návyky – predpoklady pre jeho úspešné zaškolenie.

...