Postupy a hry, ktorými sa dá zlepšiť čítanie dieťaťa

Radi by ste dieťa podporili vo voľných chvíľach k častejšiemu lúskaniu písmeniek. Ako na to cez hry a rôzne aktivitky? Nechajte si poradiť od našej kolegyne, Liliany Šimečkovej:

  • Striedame sa – jednu vetu číta dieťa, dve vety číta rodič.
  • Čítame spoločne s dieťaťom. Svoju rýchlosť čítania prispôsobíme dieťaťu, dieťa sa tak lepšie prenesie cez ťažšie slová, napodobňuje našu intonáciu.
  • V predčítanom texte (napr. v odstavci z detského časopisu) si dieťa vyhľadá slová, ktoré nemohlo prečítať, v ktorých urobilo chybu. Dve alebo tri najťažšie slova si každý deň napíše do zošita písaným písmom. K tomu nalepí vystrihnuté slovo z časopisu. A tak časom vznikne materiál na precvičovanie.
  • Učenie čítať a písať sa navzájom podporujú. Povzbudzujeme dieťa, aby písalo krátke „knižky“, príbehy ilustrovalo, používalo priamu reč, podobne ako v kreslených príbehoch.
  • Vytvárame hádanky, rôzne rébusy napr. zlož z písmen slovo kso=kos, evkt=kvet. A naopak – dieťa vytvára rébusy a my hádame.
  • Hráme sa na schovávačku so slovami – na papieriky napíšeme alebo nalepíme vystrihnuté slová, poschovávame ich po miestnosti, prípadne vonku na záhrade. Kto papierik nájde a správne ho prečíta, má bod.
  • Vety rozstriháme na slová a dieťa ich musí zloziť v správnom poradí.
  • Aby sa dieťa naučilo chápať a vnímať zmysel textu, zakryjeme vo vete nejaké slovo a dieťa musí odhadnúť, čo tam asi je. Príklad: Na záhrade kvitol krásny červený……………..(tulipán). Priletel ………..(motýľ) a sadol si na neho.
  • U detí, ktoré slová hádajú alebo čítajú nepresne, využívame okienka t.j. papierovú kartičku s výrezom, do ktorého sa vojde niekoľko písmen – okienko posúvame a text postupne odkrývame.
  • Vymýšľame rôzne práce s textom: vyhľadaj a napíš všetky zvieratá, mená, slová, ktoré začínajú na ,,M“, nájdi určené slovo.
  • Napíšeme na lístočky číslice od 1 do 10, dáme do klobúka a dieťa si vylosuje dve – napr. 4 a 6. V určenom texte potom vyhľadá štvrté a šieste slovo v riadku.
  • Dieťaťu predčítavame porekadlá, básničky, ktoré sa ľahko učí naspamäť – dieťa sleduje text očami, prípadne si ukazuje. Potom číta samé, pomáha si pamäťou a napodobňuje správnu intonáciu.

Zaujíma vás, ako vo všeobecnosti podporiť čítanie u malých školákov?

Potrebujete sa poradiť?

V prípade, že sa o aktuálnych problémoch u svojho dieťaťa, prípadne o pomoci s jeho učením v domácom prostredí potrebujete porozprávať, poradiť, môžete využiť telefonickú, skype či mailovú konzultáciu s Mgr. Šimečkovou. Konzultácie sú spoplatnené podľa platného cenníka služieb ambulancie.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho medzi priateľmi

Podobné články

Alebo aj nie blízkemu človeku 8230 Hocikedy sa vám môže stať že sa ocitnete v situácii kedy bude potrebné aby...

Stabilizačné techniky sa používajú na to keď je potrebné dostať seba iného človeka do stavu tu a teraz t j...

Aktuálne v našej ambulancii pracujeme a ponúkame ako diagnostické tak terapeutické služby

...