BFHI: Hnutie za nemocnice priateľské deťom

Baby Friendly Hospital Iniciative (BFHI) – Hnutie za nemocnice priateľské deťom, je globálny program, určený zdravotným pracovníkom, najmä pôrodníckych a novorodeneckých oddelení, ale aj lekárom prvého kontaktu, ktorého cieľom je presadzovanie starostlivosti podporujúcej dojčenie.

Hnutie za nemocnice priateľské deťom

Baby Friendly Hospital Iniciative (BFHI) – Hnutie za nemocnice priateľské deťom, je globálny program, určený zdravotným pracovníkom, najmä pôrodníckych a novorodeneckých oddelení, ale aj lekárom prvého kontaktu, kde cieľovou skupinou sú matky a deti. Hlavným nástrojom realizácie programu je výchova a vzdelávanie.

Vychádza z poznatku, že dojčenie nie je inštinktívne, ale je určitou formou materského chovania sa, ktorému sa treba naučiť. Dobrá tvorba mlieka po pôrode pokračuje len vtedy, ak je dieťa správne priložené k prsníku, tak, aby saním bradavky s dvorcom stimulovalo tvorbu potrebných hormónov. Pri tom najlepšiu pomoc môžu poskytnúť zdravotnícke pracovníčky, doškolené vo všetkých zručnostiach a empatii. Dôležité je tiež priateľské nemocničné prostredie a prevádzkové postupy, ktoré napomáhajú dojčeniu. Naopak je potrebné vylúčiť tie postupy, ktoré nezohľadňujú podmienky pre nerušený rozvoj tvorby mlieka u matky. Škodlivá je najmä separácia matky a novorodenca s neskorým prvým priložením, hospitalizáciou na dvoch oddelených úsekoch, pevný časový rozvrh dojčenia, dokrmovanie dieťaťa z fľaše.

Desať krokov úspešného dojčenia:

  1. Všetci zdravotnícky pracovníci majú k dispozícii koncepciu laktačného programu, ktorý je platný v ich zdravotníckom zariadení.
  2. Pre dodržiavanie tejto koncepcie je nevyhnutné, aby boli zdravotnícky pracovníci dôkladne poučení o význame dojčenia.
  3. Všetky tehotné ženy majú byť poučené o výhodách materského mlieka a o prednostiach dojčenia.
  4. Novorodenci majú byť priložení k prsníku už v prvej polhodine po narodení.
  5. Matky musia byť inštruované o správnom spôsobe dojčenia a o tom, ako si majú udržať laktáciu, ak sú dočasne odlúčené od dieťaťa.
  6. Dojčeným novorodencom nedávať inú výživu okrem materského mlieka (s výnimkou medicínskych indikácií).
  7. Matky nemajú byť odlúčené od svojich novorodencov vo dne ani v noci (systém „matka s dieťaťom“- rooming in).
  8. Dieťa má byť dojčené podľa vlastnej potreby (vždy, keď sa „hlási“).
  9. Dojčenému dieťaťu sa nesmie dávať cumlík.
  10. Treba podporovať zakladanie spolkov a združení, ktoré stimulujú a podporujú dojčenie. Odporučiť matkám, aby po prepustení z pôrodnice nadviazali kontakt s týmito inštitúciami.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho medzi priateľmi

Podobné články

Občas nás oslovia, aby sme prišli povedať nejaké skúsenosti z praxe alebo aby sme sa vyjadrili k nejakej téme. Ak...

Pôrod sa blíži a rozmýšľate, čo si zabaliť do tašky do pôrodnice? Ako mať v pôrodnici všetko dôležité a nepresťahovať...

Chystáte sa na pôrod na Kramároch? Prečítajte si, čo by ste si do pôrodnice Kamáre mali zabaliť pre seba i...