Detský vzdor alebo obdobie separácie

Obdobie vzdoru u dieťaťa je z psychologického hľadiska obdobím separácie, autonómie. Inak povedané, dieťa si začína uvedomovať prvotnú identitu, začína si uvedomovať seba (ego). Začína okolo 1,5 roka a trvá zhruba do 3 – 4 rokov.

Ja sám, ja sama!

Takmer na všetko sa objavujú v slovníku dieťaťa vety:

„Ja nechcem – ja chcem.“

„Nie“ .

„Ja sám, ja sama.“

Typické je tiež naviazanie na významnú vzťahovú osobu, pretože dieťa prežíva v skutku zmätok: chce byť samostatné a zároveň naráža na mantinely, ktorými sú často jeho vlastné zručnosti a schopnosti. Dieťa chce robiť isté úkony samé, nedarí sa mu, zmieta ho hnev, frustrácia, potrebuje blízkosť, istotu, čo predstavuje dôležitá osoba v jeho živote – najčastejšie matka.

Taktiež v noci sú v tomto období deti veľmi často naviazané na maminy: budia sa zo spánku, potrebujú mamininu blízkosť.

K ďalším prejavom vzdoru patrí:

  • krik,
  • hádzanie sa o zem,
  • bitie (kopanie, búchanie rukou, kúsanie,…).

Objavujú sa predovšetkým vtedy, keď sa dieťa hnevá, keď musí rodiča o niečom presvedčiť, pociťuje zúfalstvo, napätie, zúrivosť. Pri podobných afektoch sa môže objaviť aj odpadávanie, čo súvisí s nevyzretou nervovou sústavou.

Čo sa odohráva v dieťati?

Dieťa si začína uvedomovať svoj vplyv na svet, čo vyzerá tak, že dieťa napríklad neustále vypína a zapína televízor, stále dokola vypína a zapína svetlo a pod..

Dieťa zistilo, že má vplyv na svet a zároveň je obmedzované zručnosťami a možnosťami: konflikt ja chcem – ja nemôžem.

Chce vyskúšať všetko, pritom naráža okrem svojich zručností aj na hranice stavané rodičom, napríklad: dieťa chce krájať s nožíkom, chce skákať zo skrine, nosiť bábätko a pod.

Zároveň sa u dieťaťa prejavuje nedostatok tolerancie voči frustrácii a nemá ešte vytvorenú schopnosť znášať dlhšiu dobu psychické napätie.

Konflikt nastáva aj preto, že dieťa nedokáže slovami vyjadriť túžby, či pocity a vyjadruje ich emóciami.

Jana Lednická

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho medzi priateľmi

Podobné články

Čoraz častejšie sa na nás obracajú rodičia malých detí, ktorí si nie sú istí, či vývin ich dieťatka prebieha v poriadku....

Pred časom som na ulici videla mamku s chlapčekom, cca 2 ročným. Malý ležal na zemi, niečo vykrikoval, plakal, sople...

Deti sú v porovnaní s dospelými často spontánnejšie, rýchlejšie, skôr konajú ako hovoria, deti sú menej zžité so sociálnymi normami....