Letný denný tábor v Devínskej Novej Vsi

V spolupráci so skupinkou nadšených mladých ľudí z Devínskej Novej Vsi sme pripravili a realizovali prázdninový denný tábor Spoločenstvo prsteňa.

Tohto roku sme opäť v spolupráci so skupinkou nadšených mladých ľudí z Devínskej Novej Vsi pripravili a realizovali prázdninový denný tábor.

Po skvelej skúsenosti z minulého roku, vďaka skvelému prípravnému a realizačnému tímu, a tiež podpore zo stany rodičov, obce i farnosti v Devínskej, vďaka finančnému príspevku viacerých darcov, náš tábor dopadol na výbornú i v roku 2016. K úspešnej realizácií tábora prispela i podpora Magistrátu hl. mesta Bratislavy.

Táboru i tento rok prialo počasie, konal sa v termíne 18. – 22. 7. 2016. Užili sme si veľa slniečka, dobrej nálady, pohody, utužovania kamarátstva i merania vlastných síl a schopností. Veľmi si ceníme ochotu a otvorenosť mnohých mladých ľudí, ktorí mohli v lete niekde brigádovať a zarábať peniažky alebo len tak proste niekde oddychovať, no rozhodli sa svoj čas využiť inak. K dospeláckym animátorom tento rok pribudli i staršie deti, ktoré sme sa snažili akýmsi spôsobom „zaučiť“ a využiť ich energiu a ochotu venovať sa menším deťom.

Ak vás zaujímajú nejaké oficiality, tak pár viet z hodnotiacej správy:

„Tento krát sme vybrali ako hlavnú tému „Spoločenstvo prsteňa“, ktoré je inšpirované dielom autora J.R.R. Tolkiena, Pán prsteňov.

Deťom sme predostreli zostručnený príbeh o prsteni, ktorý pre nás predstavoval pokušenie moci a slávy. Deti pomáhali na ceste dvom hobitom Frodovi a Samovi, ktorí sa vydali na odvážnu misiu zničiť prsteň. Najskôr sme si užili oslavu narodenín Bilba, na ktorej nechýbal  ani ohňostroj a torta, potom sme sa spoznali s odvážnym bojovníkom Aragornom, ktorý nás ochránil pred zlými čiernymi rytiermi. Spolu s Frodom sme spoznali trpaslíka Gimliho, elfa Legolasa a dobrého čarodejníka Gandalfa a iné postavy z príbehu, ktoré nám pomáhali pri našej ceste. Deti absolvovali výcvik a stali sa tak súčasťou Spoločenstva prsteňa. Vyhli sa nástrahám zúboženého Gluma, ktorý ich vlákal do pasce a prešmykli sa pomedzi siete veľkého pavúka. Deti dokonca bojovali s ohyzdami a pomáhali opevňovať hrad. Nakoniec dokázali nájsť cestu k Frodovi, s ktorým spoločne z mosta zahodili do rieky ich kamienok, ktorý predstavoval niečo, čo ich pokúša na zlé, niečo čo nechcú nasledovať.   

Myšlienka tábora bola, okrem toho, aby sme naučili deti odolávať pokušeniu a nástrahám, ktoré na nás všetkých číhajú, aj vytvorenie spoločenstva, kde sa mohli stretnúť všetky deti s ich odlišnosťami, ako kamaráti.

Tábora sa zúčastnilo 40 detí, teda tieto deti tvorili viac ako jednu tretinu. Počas tábora sme sa im snažili ukázať aké dôležité je držať spolu a že talenty a schopnosti každého z nás sú obohatením pre iných. Na záver tábora sme pripravili pre deti aj ich rodičov slávnostnú korunovačnú hostinu na počesť kráľa Aragorna a aj týmto spôsobom sme sa snažili podporiť komunitu ako detí, tak aj ich rodín. 

Do prípravy, ako aj realizácie tábora sa zapojilo 20 dobrovoľníkov, najmä z radov študentov SŠ a VŠ, ale aj pracujúcich dospelých mladých ľudí. Tí pripravovali program a jednotlivé aktivity priebežne od februára, s najväčším dôrazom v júni, kedy sme chystali všetky pomôcky a podrobný program na jednotlivé dni.

Deti boli vo veku 5 – 15 rokov. Vďaka väčšiemu počtu animátorov sme sa deťom mohli venovať v menších skupinkách. To ocenili ako deti, tak i rodičia. Deťom sa na tábore páčilo a už teraz sa tešia na budúci rok… a my s nimi!““ 

Zo spätných väzieb rodičov:

Chceme sa poďakovať za organizáciu a kvalitné pripravenie tábora. Dominikovi sa veľmi páčilo a patrí medzi tých, ktorí si prvý krát vyskúšali miništrovanie, hádam ho to bude motivovať aj do budúcna:)) Fotku sú podarené, vidno že vládla skvelá atmosféra a nadšenie na obidvoch stranách. Držíme palce už teraz, aby sa podarilo niečo podobné zorganizovať aj o rok, aj keď viem, že to určite nie je jednoduché. Rodina P.

Ešte raz vám veľká vďaka za organizáciu a obetavosť!!! Vďaka! M.

Tábor sme realizovali vďaka láskavej podpore a otvorenosti:

Magistrát hl. mesta Bratislavy, v Grantovom programe na podporu voľnočasových aktivít.

Farnosť DNV, ktorá nám poskytla priestory F-centra.

MČ Devínska Nová Ves, pán starosta a sociálny odbor nám pomohli so zabezpečením občerstvenia a hygienických potrieb.

Finančný dar súkromných osôb p. A.V., manželia M., p. E., a anonymný darca.

Vďaka tejto podpore sme mohli znížiť poplatok za účasť na tábore na minimum a mohli sme 14 deťom z rodín, ktoré nemajú veľa finančných prostriedkov, umožniť účasť zdarma. Všetci animátori sa deťom venovali bez nároku na finančnú odmenu.

Mária Kopčíková

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho medzi priateľmi

Podobné články

Chcete osloviť niekoho z nášho tímu? Potrebujete pomoc? Chýbajú vám ešte nejaké informácie? Tu sú otázky, ktoré dostávame najčastejšie.

...

Aktuálne informácie (9. 7. 2021): Aktuálne v našej ambulancii pracujeme v obmedzenom – dovolenkovom režime. Odpoveď na svoj email očakávajte...

Aj my sme prijímateľom 2% z daní a budeme vďační, ak sa rozhodnete našu činnosť podporiť práve takto.

...