MFH: Nemocnice priateľské matkám

Poslaním je presadzovať kvalitný model pôrodných služieb, ktorý by zlepšoval výsledky z pôrodu súbežne s výrazným poklesom nákladov. Takýto, na vedeckých výsledkoch založený, model priateľský k matke, dieťaťu i rodine sa sústreďuje na prevenciu a zdravie ako alternatívu k drahým screeningovým, diagnostickým a liečebným programom.

MFCI: Desať krokov Iniciatívy Pôrodu priateľského k matke

pre Nemocnice priateľské matkám, pôrodné centrá a domáce pôrodné služby

Koalícia Za zlepšenie pôrodných služieb (CIMS) je koalícia jednotlivcov a národných organizácií zameraných na staroslivosť a kvalitu života matky, dieťaťa a rodiny. Jej poslaním je presadzovať kvalitný model pôrodných služieb, ktorý by zlepšoval výsledky z pôrodu súbežne s výrazným poklesom nákladov. Takýto, na vedeckých výsledkoch založený, model priateľský k matke, dieťaťu i rodine sa sústreďuje na prevenciu a zdravie ako alternatívu k drahým screeningovým, diagnostickým a liečebným programom.

Na získanie označenia „Zariadenie priateľské k matkám“ („mother-friendly“), musí zariadenie naplniť filozofické princípy obsiahnuté v Desiatich krokoch starostlivosti priateľskej matke.

Desať krokov Iniciatívy pôrodu priateľského k matke.

 1. Pôrodnica poskytuje všetkým rodiacim matkám:
  • neobmedzený prístup ku spoločníkom pre pôrod podľa vlastnej voľby, vrátane otcov, partnerov, detí, členov rodiny a priateľov;
  • neobmedzený prístup ku nepretržitej emocionálnej a fyzickej podpore od skúsenej ženy, napr. duly alebo pôrod podporujúcej/ho profesionálky/a:
  • prístup ku profesionálnej pôrodníckej starostlivosti .
 2. Poskytuje verejnosti presné opisné a štatistické informácie o svojich postupoch a procedúrach pri pôrodnej starostlivosti , vrátane miery intervencií a výstupov.
 3. Poskytuje kultúrne kompetentnú starostlivosť – t.j. starostlivosť citlivú a zodpovedajúcu jednotlivým vierovyznaniam, hodnotám, a obyčajom zodpovedajúcim matkinej etnickej a náboženskej príslušnosti.
 4. Poskytuje rodiacej žene slobodu pohybu a akceptuje polohy podľa jej vlastného výberu počas prvej doby pôrodnej a pôrodu (pokiaľ nie je špecifické obmedzenie vyžadované pre odstránenie komplikácií), a odrádza od použitia litotonickej polohy (poloha na chrbte so zdvihnutými nohami).
 5. Má jasne definované zásady a postupy pre:
  • spoluprácu a konzultácie počas perinatálneho obdobia s inými materskými službami, vrátane komunikácie s pôrodníkmi v prípade nevyhnutnej potreby prevozu z jedného miesta pôrodu do iného;
  • spájanie matky a dieťaťa s náležitými komunitnými zdrojmi, vrátane podpory v prenatálnom období, po prepustení a v podpore dojčenia.
 6. Nepoužíva rutinne zásady a postupy, ktoré nie sú podporené vedeckými dôkazmi, napr.: (ale nie len nasledovné): holenie; klystír; infúzia; odmietnutie výživy (jedlo, pitie); skoré pretrhnutie plodového vaku; elektronické monitorovanie plodu. Ostatné intervencie sú obmedzené nasledovne:
  • má menej ako 10% vyvolaných pôrodov;
  • má menej ako 20% nastrihnutých hrádzí (epizitómií) s cieľom menej ako 5%;
  • má celkový pomer cisárskych rezov 10% v nemocniciach 1. stupňa, a menej ako 15% v terciárnej starostlivosti (vysoko- rizikové) nemocnice;
  • má pomer VPCR (vaginálny pôrod po cisárskom reze) 60% a viac s cieľom 75% alebo viac.
 7. Vzdeláva zamestnancov v nemedikamentóznych metódach tíšenia bolesti a nedovoľuje používanie analgetík alebo anestetík pokiaľ to nie je nevyhnutné pre odstránenie komplikácií.
 8. Nabáda matky a rodiny, vrátane tých, ktoré majú chorých či predčasne narodených novorodencov či dojčatá s vrodenými problémami, aby sa dotýkali, držali, dojčili a starali o svoje bábätká v rozsahu zodpovedajúcom ich možnostiam.
 9. Odrádza od nereligióznej obriezky novorodenca.
 10. Usiluje sa dosiahnuť 10 bodov BFHI: Hnutia za nemocnice priateľské deťom– organizácií WHO-UNICEF pre podporu dojčenia.

Zdroj: www.motherfriendly.org

©1996 by The Coalition for Improving Maternity Services (CIMS). National Office, POB 2346, Ponte Vedra Beach, FL 32004, (888)282-CIMS, (904) 285-1613, Fax: (904) 285-2120, Email CIMS at info@motherfriendly.org

CIMS dovoluje a odporúča šírnie iniciatívy s uvedením jej zdroja.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho medzi priateľmi

Podobné články

Občas nás oslovia, aby sme prišli povedať nejaké skúsenosti z praxe alebo aby sme sa vyjadrili k nejakej téme. Ak...

Pôrod sa blíži a rozmýšľate, čo si zabaliť do tašky do pôrodnice? Ako mať v pôrodnici všetko dôležité a nepresťahovať...

Chystáte sa na pôrod na Kramároch? Prečítajte si, čo by ste si do pôrodnice Kamáre mali zabaliť pre seba i...