Detský vzdor alebo obdobie separácie

Obdobie vzdoru u dieťaťa je z psychologického hľadiska obdobím separácie, autonómie. Inak povedané, dieťa si začína uvedomovať prvotnú identitu, začína si uvedomovať seba (ego). Začína okolo 1,5 roka a trvá zhruba do 3 – 4 rokov.

Ja sám, ja sama!

Takmer na všetko sa objavujú v slovníku dieťaťa vety:

„Ja nechcem – ja chcem.“

„Nie“ .

„Ja sám, ja sama.“

Typické je tiež naviazanie na významnú vzťahovú osobu, pretože dieťa prežíva v skutku zmätok: chce byť samostatné a zároveň naráža na mantinely, ktorými sú často jeho vlastné zručnosti a schopnosti. Dieťa chce robiť isté úkony samé, nedarí sa mu, zmieta ho hnev, frustrácia, potrebuje blízkosť, istotu, čo predstavuje dôležitá osoba v jeho živote – najčastejšie matka.

Taktiež v noci sú v tomto období deti veľmi často naviazané na maminy: budia sa zo spánku, potrebujú mamininu blízkosť.

K ďalším prejavom vzdoru patrí:

  • krik,
  • hádzanie sa o zem,
  • bitie (kopanie, búchanie rukou, kúsanie,…).

Objavujú sa predovšetkým vtedy, keď sa dieťa hnevá, keď musí rodiča o niečom presvedčiť, pociťuje zúfalstvo, napätie, zúrivosť. Pri podobných afektoch sa môže objaviť aj odpadávanie, čo súvisí s nevyzretou nervovou sústavou.

Čo sa odohráva v dieťati?

Dieťa si začína uvedomovať svoj vplyv na svet, čo vyzerá tak, že dieťa napríklad neustále vypína a zapína televízor, stále dokola vypína a zapína svetlo a pod..

Dieťa zistilo, že má vplyv na svet a zároveň je obmedzované zručnosťami a možnosťami: konflikt ja chcem – ja nemôžem.

Chce vyskúšať všetko, pritom naráža okrem svojich zručností aj na hranice stavané rodičom, napríklad: dieťa chce krájať s nožíkom, chce skákať zo skrine, nosiť bábätko a pod.

Zároveň sa u dieťaťa prejavuje nedostatok tolerancie voči frustrácii a nemá ešte vytvorenú schopnosť znášať dlhšiu dobu psychické napätie.

Konflikt nastáva aj preto, že dieťa nedokáže slovami vyjadriť túžby, či pocity a vyjadruje ich emóciami.

Jana Lednická

Môže sa Vám ešte páčiť...