Dojčíme v pôrodnici – žltačka, spavé deti

Ako zistíe, že má vaše dieťa dostatok mlieka? Kedy je žltačka novorodenca problém? Ako prebudiť spavé dieťatko?

V článku Dojčíme v pôrodnici som začala písať o najčastejších problémoch, s ktorými sa mamičky stretávajú pri dojčení ešte počas pobytu v pôrodnici.

Dnes by som chcela pokračovať, a to spavými a lenivo pijúcimi deťmi a deťmi, u ktorých sa prejavila novorodenecká žltačka.

Obe tieto skupiny detičiek sa tak trochu prelínajú, preto ich nebudem striktne oddeľovať. Pokúsim sa popísať ako sa tieto problémy prejavujú, čo môžu mať za následok a čo by ste mali urobiť v prípade, že budete mať novorodeniatko patriace do tejto kategórie.

Žltačka u novorodencov (ikterus)

Novorodenci potrebujú piť 8 – 12 krát behom 24 hodín. Je to dôležité preto, aby dobre priberali, aby bola dostatočne stimulovaná tvorba materského mlieka a aby sa predišlo problémom z prípadnej silnej novorodeneckej žltačky. Zjednodušene povedané: bilirubín, ktorého zvýšená hladina je zodpovedná za novorodeneckú žltačku, sa odbúrava dvoma spôsobmi – cez kožu (preto sa deti slnia) a v stolici. Preto čím viac dieťatko papá, tým viac kaká a tým viac bilirubínu sa vylúči. a je veľký predpoklad, že žltačka bude mať miernejší priebeh a rýchlejšie odoznie.

Môže sa stať, že vaše dieťatko bude mať silnú formu žltačky a prosté slnenie pri okne v izbe nebude postačovať na účinnú liečbu. Bude nutné, aby bolo tzv. pod lampou (fototerapia). Lampa alebo modré svetlo je vždy na novorodeneckom oddelení, kam dieťatko obvykle berú sestričky. Znamená to vaše odlúčenie od bábätka, v noci niekedy i na šesť hodín.

Je dôležité, aby vaše dieťatko mohlo byť nadojčené aj počas tohto času. Požiadajte sestričku, aby vám dieťatko priniesli na kŕmenie alebo si v noci natiahnite budík a choďte dieťatko nadojčiť (približne v trojhodinových intervaloch) na novorodenecké oddelenie. Jemu zabezpečíte potravu, ktorá je preňho najlepšia a zároveň seba chránite pred hromadením mliečka v prsníkoch, následným odstriekavaním a prípadnou retenciou (zadržaním) mliečka.

V prípade, že vám dieťatko ani neprinesú, ani vám ho neumožnia nadojčiť „pod lampou“ , odstriekajte si mliečko a požiadajte sestričku z novorodeneckého oddelenia, aby mu toto mliečko podali striekačkou.

Spáči a lenivci

Je pravdou, že deti so silnou novorodeneckou žltačkou sú väčšinou aj spavé. No tento problém sa môže vyskytnúť aj bez nej. Teda – spavosť nie je len dôsledok žltačky.

Novorodenci bývajú obvykle dojčení každé 2 až 3 hodiny, možno s jednou dlhšou prestávkou v noci (4 až 5 hodín). Ak sa stane, že má maličké miminko tendenciu spať dlhšie, môže byť namieste ho aktívne budiť a ponúkať mu prsník častejšie. Niektoré deti sa tiež rýchlejšie pri prsníku unavia a zaspia bez toho, aby sali dostatočne dlho.

Bábätko potrebuje aktívne piť minimálne desať až pätnásť minút z prvého prsníka. Keď máte pocit, že je uspokojené alebo keď začne strácať záujem, ponúknite mu druhý prsník. Ten si pri každom dojčení ale vziať nemusí.

Sledujte signály

Je dobré, ak si už na začiatku dojčenia odsledujete, ako pije vaše dieťatko. Ak zistíte, že sa u neho objavujú nižšie uvedené signály, mali by ste ho aktívne povzbudzovať k častejšiemu a dlhšiemu pitiu:

 • zostáva pri prsníku a pije so zavretými očami,
 • zostáva pri prsníku, ale po pár ťahoch prestáva sať a spí,
 • púšťa prsník po krátkej chvíľke,
 • prehĺta málo a krátku dobu,
 • bradavka s dvorcom nie je dostatočne v ústach dieťaťa,
 • ďasná nestláčajú mliečne sínusy,
 • nie ste si istá, že prehĺta (bábätko môže prsník len „dudlovať“, nie je vidno pohyb uší a prehĺtanie),
 • malá stimulácia vypudzovacieho reflexu,
 • nebudí sa v noci,
 • hlási sa o jedlo menej ako 8 x za 24 hodín a papá krátko (do 5 minút).

Pomoc

Tieto nápady vám môžu pomôcť, aby nie príliš aktívne alebo ospalé dieťatko salo aktívnejšie:

 • Pokúste sa dieťa zobudiť vtedy, keď spí ľahkým spánkom (kmitajú mu očné viečka, občas sa strhne na pohyby vlastných končatín).
 • Hovorte na dieťa, pokúste sa s ním nadviazať očný kontakt.
 • Jemne dieťatkom pohybujte, môžete ho držať vo vzpriamenej polohe.
 • Uvoľnite perinku, prípadne dieťa vyzlečte do plienky, pretože sacia aktivita klesá pri teplote vyššej než 27 °C, v kontakte „telo na telo“ môže byť čulejšie.
 • Dobrá je technika „prehadzovania“ – výmena prsníkov v priebehu jedného dojčenia aj 3-4 krát (frekvencia prehĺtania klesá, dieťa od prsníka, nakloniť dopredu, zobudiť, druhý prsník). „Prehadzovanie“ je dobré robiť po dobu 20-30 minút, každé 2 hodiny cez deň a každé 4 hodiny cez noc.
 • Snažte sa bradavku dostať až na mäkké podnebie, 3 krát obkrúžiť ústa dieťaťa proti a 3 krát v smere, pristriekavať mlieko do úst. Je dobré, aby hlava bola nižšie ako nohy (nohy 20 cm nad úrovňou prsníka).

Čo platí na spavé dietky

Veľmi spavé deti potrebujú viacej stimulácie, kontaktu „koža – na kožu“.

Môžete skúsiť:

 • hladkať, poklepkávať bábätko po chrbátiku, jemne mu naň bubnovať prstami,
 • prebaliť, pričom mu budete jemne pohybovať ručičkami a nožičkami, prípadne ho pomasírujte,
 • chladnou plienkou mu otierajte čelo a tváričku,
 • jemne mu krúžte prstom pod krkom a za uškom.

Záujem dieťaťa pravdepodobne udržíte, ak mu skúsite na pery vytlačiť pár kvapiek mliečka a pri dojčení ho budete jemne hladiť na temene hlavy. Zároveň je dobré pri dojčení striedať rôzne polohy. Pri zmene polohy môžete dieťatko jemne pohladiť, prebaliť, nechať odgrgnúť.

Milé mamičky, želám vám, aby zžívanie sa s vašim bábätkom bolo príjemné a aby ste sa rýchlo naučili rozoznávať signály, ktoré vám vysiela!!!

Nabudúce budeme hovoriť o problémoch s prsníkmi na začiatku dojčenia – o nadmernom naliatí prsníkov, ragádach a situáciách, kedy je potrebné odstriekavanie.

Pri písaní tohto príspevku som použila aj materiály Liga La Leche dostupné na internete.

Mária Kopčíková

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho medzi priateľmi

Podobné články

Laktačné poradenstvo – individuálne poradenstvo pri dojčení s laktačnou poradkyňou Máriou Kopčíkovou . Rada Vám poskytnem konzultáciu v prípade problémov...

Myslím, že veľa vecí v materstve robíme inštinktívne, ako to v tej chvíli cítime. Väčšinou je to aj dobre. No...

Asi 50% žien má s dojčením problémy už v pôrodnici. Tieto problémy, ak nie sú riešené alebo nie sú riešené...