Filozofia kurzov

Tehotenstvo je obdobie naplnené čakaním, túžbou, otázkami, hľadaním informácií, dobre padne stretnúť sa a porozprávať so ženami prechádzajúcimi podobným procesom, spoločne zdieľať informácie, ale hlavne pocity, proste mať čas v každodennej uponáhľanosti byť aspoň na dve hodiny v týždni „tehotná“, zrelaxovať, zhlboka sa nadýchnuť …

Tak dlho sa hovorilo o materskej láske ako o inštinkte, až sme boli ochotní uveriť, že toto správanie je súčasťou ženskej povahy bez ohľadu na dobu a prostredie, ktoré ženu obklopuje. V našich predstavách žena – matka nachádza v sebe všetky odpovede súvisiace s jej novou úlohou

(Elisabeth Badinter, Materská láska)

Tehotenstvo je obdobie naplnené čakaním, túžbou, otázkami, hľadaním informácií …

…dobre padne stretnúť sa a porozprávať so ženami prechádzajúcimi podobným procesom, spoločne zdieľať informácie, ale hlavne pocity…

…proste mať čas v každodennej uponáhľanosti byť aspoň na dve hodiny v týždni „tehotná“, zrelaxovať, z hlboka sa nadýchnuť…

Pozývame vás, budúce mamičky a partnerov, na stretnutia, ktoré budú naplnené informáciami a skúsenosťami o tehotenstve, pôrode a šestonedelí.

Každá z nás je iná. Každá z nás má pri tom, keď jej lekár vypisuje tehotenskú knižku iné pocity. U jednej prevláda radosť, u druhej strach z toho, ako to všetko nové zvládne, tretiu zaplaví nával zodpovednosti.

V kurze aktívneho rodičovstva sa budeme venovať radosti, strachu aj zodpovednosti.

Deväť mesiacov čakania na nový život je čas, ktorý by sme si mali vychutnať. Mali by sme tento čas prežiť v pohode, a nie tápať v neistote. Nie všetko okolo tehotenstva, pôrodu a obdobia krátko po ňom môžeme s dôverou ponechať na naše inštinkty.

Pripravili sme pre vás stretnutia, na ktorých spoločne prejdeme rôznymi krásami, ale aj trápeniami tehotenstva. Budeme hovoriť o tom, ako reaguje naše telo, ako reagujeme my samé na to, že už sme 2 v 1.

Ako sa pripraviť na pôrod? Ako zistím, že už je „to“ tu? Ako vlastne pôrod prebieha? Ako ho zvládnuť? – na tieto otázky určite dostanete odpoveď. Nezabudneme ani na techniky zmierňujúce bolesť, na relaxáciu a nácvik dýchania. Nemenej dôležitou témou bude prítomnosť a podpora partnera alebo blízkej osoby pri pôrode.

Keďže pôrodom nič nekončí ale naopak začína, budeme pokračovať obdobím šestonedelia. Spomenieme prostriedky potrebné pre regeneráciu mamičky, budeme hovoriť o vzájomnom zžívaní sa s bábätkom v domácom prostredí a dôležitých momentoch v tomto období.

Samozrejmosťou je aj téma dojčenia, tak dôležitá pre bábätko i mamičku. Budeme hovoriť nielen o správnej technike dojčenia, ale aj o situáciách, kedy môže byť dojčenie ohrozené a spôsoboch, ako tieto kritické momenty zvládnuť.

V neposlednom rade „prichystáme“ výbavičku pre bábätko a „zbalíme“ tašku do pôrodnice.

Za veľmi dôležitú časť nášho kurzu považujeme tému strachu. Myslíme si, že je často podceňovaný, bagatelizovaný, najmä lekármi, avšak i niektorými rodinnými príslušníkmi. Počúvame o tom, že musíme byť silné a že sa nie je čoho báť …

… nemyslíme si, že je to tak. Strach príde bez toho, žeby sme ho pozývali. Ak sa nemáme o ňom s kým pozhovárať, zbytočne stresujeme seba i dieťatko.

Veríme, že naše stretnutia prispejú k pokojnejšiemu prežitiu Vášho čakania na nový život.

Mária Kopčíková a Hana Celušáková

Môže sa Vám ešte páčiť...