Letný denný tábor v Devínskej Novej Vsi

V spolupráci so skupinkou nadšených mladých ľudí z Devínskej Novej Vsi sme pripravili a realizovali prázdninový denný tábor Spoločenstvo prsteňa.

Tohto roku sme opäť v spolupráci so skupinkou nadšených mladých ľudí z Devínskej Novej Vsi pripravili a realizovali prázdninový denný tábor.

Po skvelej skúsenosti z minulého roku, vďaka skvelému prípravnému a realizačnému tímu, a tiež podpore zo stany rodičov, obce i farnosti v Devínskej, vďaka finančnému príspevku viacerých darcov, náš tábor dopadol na výbornú i v roku 2016. K úspešnej realizácií tábora prispela i podpora Magistrátu hl. mesta Bratislavy.

Táboru i tento rok prialo počasie, konal sa v termíne 18. – 22. 7. 2016. Užili sme si veľa slniečka, dobrej nálady, pohody, utužovania kamarátstva i merania vlastných síl a schopností. Veľmi si ceníme ochotu a otvorenosť mnohých mladých ľudí, ktorí mohli v lete niekde brigádovať a zarábať peniažky alebo len tak proste niekde oddychovať, no rozhodli sa svoj čas využiť inak. K dospeláckym animátorom tento rok pribudli i staršie deti, ktoré sme sa snažili akýmsi spôsobom „zaučiť“ a využiť ich energiu a ochotu venovať sa menším deťom.

Ak vás zaujímajú nejaké oficiality, tak pár viet z hodnotiacej správy:

„Tento krát sme vybrali ako hlavnú tému „Spoločenstvo prsteňa“, ktoré je inšpirované dielom autora J.R.R. Tolkiena, Pán prsteňov.

Deťom sme predostreli zostručnený príbeh o prsteni, ktorý pre nás predstavoval pokušenie moci a slávy. Deti pomáhali na ceste dvom hobitom Frodovi a Samovi, ktorí sa vydali na odvážnu misiu zničiť prsteň. Najskôr sme si užili oslavu narodenín Bilba, na ktorej nechýbal  ani ohňostroj a torta, potom sme sa spoznali s odvážnym bojovníkom Aragornom, ktorý nás ochránil pred zlými čiernymi rytiermi. Spolu s Frodom sme spoznali trpaslíka Gimliho, elfa Legolasa a dobrého čarodejníka Gandalfa a iné postavy z príbehu, ktoré nám pomáhali pri našej ceste. Deti absolvovali výcvik a stali sa tak súčasťou Spoločenstva prsteňa. Vyhli sa nástrahám zúboženého Gluma, ktorý ich vlákal do pasce a prešmykli sa pomedzi siete veľkého pavúka. Deti dokonca bojovali s ohyzdami a pomáhali opevňovať hrad. Nakoniec dokázali nájsť cestu k Frodovi, s ktorým spoločne z mosta zahodili do rieky ich kamienok, ktorý predstavoval niečo, čo ich pokúša na zlé, niečo čo nechcú nasledovať.   

Myšlienka tábora bola, okrem toho, aby sme naučili deti odolávať pokušeniu a nástrahám, ktoré na nás všetkých číhajú, aj vytvorenie spoločenstva, kde sa mohli stretnúť všetky deti s ich odlišnosťami, ako kamaráti.

Tábora sa zúčastnilo 40 detí, teda tieto deti tvorili viac ako jednu tretinu. Počas tábora sme sa im snažili ukázať aké dôležité je držať spolu a že talenty a schopnosti každého z nás sú obohatením pre iných. Na záver tábora sme pripravili pre deti aj ich rodičov slávnostnú korunovačnú hostinu na počesť kráľa Aragorna a aj týmto spôsobom sme sa snažili podporiť komunitu ako detí, tak aj ich rodín. 

Do prípravy, ako aj realizácie tábora sa zapojilo 20 dobrovoľníkov, najmä z radov študentov SŠ a VŠ, ale aj pracujúcich dospelých mladých ľudí. Tí pripravovali program a jednotlivé aktivity priebežne od februára, s najväčším dôrazom v júni, kedy sme chystali všetky pomôcky a podrobný program na jednotlivé dni.

Deti boli vo veku 5 – 15 rokov. Vďaka väčšiemu počtu animátorov sme sa deťom mohli venovať v menších skupinkách. To ocenili ako deti, tak i rodičia. Deťom sa na tábore páčilo a už teraz sa tešia na budúci rok… a my s nimi!““ 

Zo spätných väzieb rodičov:

Chceme sa poďakovať za organizáciu a kvalitné pripravenie tábora. Dominikovi sa veľmi páčilo a patrí medzi tých, ktorí si prvý krát vyskúšali miništrovanie, hádam ho to bude motivovať aj do budúcna:)) Fotku sú podarené, vidno že vládla skvelá atmosféra a nadšenie na obidvoch stranách. Držíme palce už teraz, aby sa podarilo niečo podobné zorganizovať aj o rok, aj keď viem, že to určite nie je jednoduché. Rodina P.

Ešte raz vám veľká vďaka za organizáciu a obetavosť!!! Vďaka! M.

Tábor sme realizovali vďaka láskavej podpore a otvorenosti:

Magistrát hl. mesta Bratislavy, v Grantovom programe na podporu voľnočasových aktivít.

Farnosť DNV, ktorá nám poskytla priestory F-centra.

MČ Devínska Nová Ves, pán starosta a sociálny odbor nám pomohli so zabezpečením občerstvenia a hygienických potrieb.

Finančný dar súkromných osôb p. A.V., manželia M., p. E., a anonymný darca.

Vďaka tejto podpore sme mohli znížiť poplatok za účasť na tábore na minimum a mohli sme 14 deťom z rodín, ktoré nemajú veľa finančných prostriedkov, umožniť účasť zdarma. Všetci animátori sa deťom venovali bez nároku na finančnú odmenu.

Mária Kopčíková

Môže sa Vám ešte páčiť...