Knihy o tehotenstve, pôrode a rodičovstve

Knihy o tehotenstve, pôrode a rodičovstve

K téme tehotenstva, pôrodu a rodičovstva nás zaujali a dlhé roky inšpirujú aj tieto knihy:

Nemecká samostatná pôrodná asistentka Ingeborg Stadelmann využíva svoje bohaté skúsenosti, ktoré nazbierala počas takmer tridsaťročnej praxe, aby ženám poradila, ako sa pripraviť na prirodzený pôrod. Prináša tiež tipy, ako podporiť zdravý priebeh tehotenstva a ako nenásilne riešiť bežné zdravotné problémy, ktoré sa môžu počas tehotenstva, pôrodu a šestonedelia objaviť, pomocou prírodných prípravkov ako sú bylinky, éterické oleje a homeopatické lieky.

Táto knižka má slúžiť ako váš sprievodca a radca, aby ste vedeli, čo v ktorej chvíli robiť, ako sa zachovať, aby rodiacej žene bolo lepšie vo chvíľach, kedy stráca elán a aby pôrod, ktorý bude prežívať, bol jednou z jej najkrajších spomienok. Autorka strávila so ženami a prácou pre tehotné a rodiace ženy mnoho rokov. Jej rady sú podávané citlivým, zrozumiteľným spôsobom, takže prejsť džungľou odborných výrazov spojených s pôrodnícku starostlivosťou, bude pre vás jednoduchšie, budete vedieť, čo sa práve deje a o čom sa hovorí.

Ako rozhľadená žena máte najskôr vo zvyku zistiť si pred každým závažným rozhodovaním čo najviac informácií. Keď však dôjde na jedno z najdôležitejších rozhodnutí vo vašom živote – ako privediete na svet svoje dieťa, býva ťažké zhromaždiť dostatok presných, neskreslených faktov. Autorka ich ponúka – v súlade s aktuálnym poznaním vedy.

 

Hormón blízkosti, oxytocín, nám poskytuje pocit pohody a mieru, ale tiež vytvára a posilňuje vzťahy počas našich životov. Kerstin Uvnäs Moberg popisuje na základe svojho výskumu dôležitosť oxytocínu pre vytvorenie spojenia medzi rodičmi a deťmi, pre lásku a priateľstvo, ako aj pre vyššiu mieru dôvery v našej spoločnosti.

 

 

Kniha Pôrod s dulou prináša mnoho užitočných informácií a praktických rád pre tehotnú ženu, jej partnera, duly a ďalšie sprevádzajúce osoby, môže sa však stať zdrojom inšpirácie aj pre odborníkov: pôrodné asistentky, zdravotné sestry, pôrodníkov, pediatrov a psychológov.

 

 

Minimalizácia pôrodnej traumy je základným predpokladom pre zdravý vývoj jedinca. Frederick Leboyer bol priekopníkom takého spôsobu vedenia pôrodu, pri ktorom je braný na dieťa maximálnu ohľad. Je žiaduce, aby aj budúci rodičia boli informovaní o vplyve pôrode na život dieťaťa. Táto kniha vám dá všetky potrebné informácie.

 

Čo robiť, keď materské šťastie ženám znepríjemňujú zmeny nálad a je im skôr do plaču? Autorka matky povzbudzuje, aby využívali svoje jedinečné schopnosti a ukazuje, ako sa vyrovnať s prehnanými nárokmi na seba samú i s očakávaniami zo strany okolia; vďaka tomu ženy môžu depresiám predchádzať a zvládať ich.

 

 

Dnes stále viac mamičiek uvažuje o inom spôsobe pôrodu, aj o inom prostredí než nemocničnom. Pri výbere miesta pôrodu by ženy mali vziať do úvahy výhody a nevýhody prostredia mimo nemocnice, zhodnotiť svoj zdravotný stav a možnosti. Knižka Možnosť voľby by im v rozhodovaní mala pomôcť.

 

 

Nejedná sa o žiadne nové metódy, ale o postupy staré ako ľudstvo samo akurát výborne skombinované. Avšak ak chcete porozumieť vnímaniu a pochodom mysli Vášho drobčeka, je najlepšie si knihu prečítať. „Chýbajúci“ štvrtý trimester, utišujúci reflex … a mnoho iného.

 

 

Rodičia dneška neustále čelia tlaku byť dokonalí. V snahe urobiť všetko správne riskujeme,  že nám ujde, čo naše deti naozaj potrebujú pre celoživotné emocionálne bezpečie. Naučíte sa ako nájsť rovnováhu medzi opaterou, ochranou a rozvíjaním nezávislosti u dieťaťa, aké emocionálne potreby môže dieťa vyjadrovať náročným správaním, ako vaša vlastná výchova ovplyvňuje váš rodičovský štýl – a čo s tým môžete robiť.

 

Môžete získať informácie o účinnosti masáží u zdravých i chorých detí, o význame dotyku ako súčasti komunikácie s dieťaťom, o súvislostiach s aromaterapiou a muzikoterapiou.  Nasleduje zrozumiteľný popis techniky masáže dokumentovaný 85 fotografiami, ktoré čitateľom pomôžu správne si osvojiť postup.

 

 

Kniha svetoznámeho pôrodníka vysvetľuje dôležitosť lásky ako potenciálne novej stratégie pre prežitie ľudstva.
Prečo všetky kultúry rituálne narušujú prvý kontakt medzi matkou a novorodencom? Prečo bol počas evolúcie rozvíjaný potenciál ľudskej agresivity viac než ľudské schopnosti milovať?

 

V kapitolách o pôrode, bondingu, dojčení, spánku, plienkach, či plači vás autorka prevedie príbehmi, a opisuje svoju premenu z bežnej konzumnej ženy na zástankyňu prirodzeného rodičovstva. Novopečeným rodičom ponúka mnoho príkladov z každodenného života a povzbudzuje ich, aby sa riadili vlastným „prainštinktom“ a zdravým ľudským rozumom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho medzi priateľmi

Podobné články

Kurz je určený pre tehotné maminy alebo páry, ktorým nevyhovuje stretávanie počas pracovného týždňa, alebo majú do pôrodu kratší čas....

Pozývame Vás na stretnutia, ktoré Vám pomôžu získať prehľad a istotu v príprave na pôrod a príchod bábätka. Okrem praktických...

V mimoriadnej situácií posledných mesiacov sme otestovali, že kurzy môžu byť veľmi prínosné aj v online podobe. Nech je doba...