Možno ste už riešili a vyriešili otázku výberu škôlky pre vaše dieťa. O pár dní či týždňov vás čaká nástup do nej. Niekto to zvláda s nadhľadom, iní sa troška potrápia, ako deti, tak aj rodičia.
Niekedy je nástup do škôlky náročnejší pre mamu, než pre kohokoľvek iného. Ponúkame niekoľko tipov, aby vás nástup do škôlky nebolel.
1) Do škôlky choďte pravidelne
Pravidelnosť v dochádzke detí hneď od začiatku je veľmi dôležitá, pretože pravidelnosť v činnostiach, rituály dňa a pravidlá pomáhajú u dieťaťa posilňovať pocit istoty, dôvery a bezpečia. Niektorí rodičia robia chybu, keď to hneď na začiatku vzdajú alebo robia malé ústupky, napr. keď si dieťatko nechajú doma, pretože plače alebo sa mu ráno nechcelo vstávať.
Dieťa zistí, že môže vlastne zostať doma a začne to primerane využívať. O to ťažšie sa potom presviedča, aby zostalo v škôlke.
2) Pripravte sa na ranné záchvaty plaču
Tie sa na začiatku u detí objavujú pomerne často a jednoducho treba s nimi rátať. Zároveň je dobré byť pripravený zareagovať. Ako?
Ťažká téma. Jedna časť rodičov i pedagógov je za „studený odchov“, prílišné neriešenie plaču a kriku. Predstavte si však sami seba, že by ste v neznámom prostredí potrebovali oporu vášho najbližšieho, chcete sa pritúliť a v tom vás z neho niekto „strháva“ alebo on sám vás od seba odstrčí…
Deti takéto správanie rodiča vnímajú tak, že mama či otec ich opúšťajú.
Dvoj, trojročné ročné deti nemajú predstavu o čase a je to pre nich naozaj veľký stres z neistoty, či sa mama – otec vrátia. Preto si myslím, že deti potrebujú hlavne veľa podpory, akceptácie toho, že čo prežívajú, je legitímne.
3) Prídeš pre mňa?
Súvisí s vyššie spomenutou neistotou dieťaťa. Dieťa na neorientuje v čase a nevie, koľko trvá, kým prejdú štyri hodiny … Chápe však spojitosť s niektorými dennými rituálmi. Bude rozumieť, ak mu poviete napr.: „Ľúbim Ťa a vrátim sa po teba, keď spapáš obed.“ Sľúbený čas je však potrebné dodržať, inak riskujete, že dieťa vám nabudúce nebude veriť.
Pomáha aj nejaký rituál rozlúčenia, napríklad: „mama mi zakýva, pošepne do uška čarovnú formulku, dáme si „high five“.
4) Pripravte vhodné oblečenie
Deti sú v škôlke veľa času v pohybe, často sa hrajú na koberci, ak idú von, tak často do pieskoviska – kolienka teda dostanú zabrať. Neobliekajte deťom také veci, ktorých znečistenie alebo zničenie by vám bolo ľúto. Treba rátať s fľakmi od farieb, tušu, trávy, jedla …
Oblečenie by dieťa nemalo „omínať“ – tesné nohavice v páse, padajúce ramienka na šatovej sukni … Základná výbava oblečenia škôlkara zahŕňa:
- tenké tepláčiky
- tričko (krátky/dlhý rukáv podľa ročného obdobia)
- svetrík/mikina (dieťa použije podľa potreby)
- u dievčat – ak radi nosia – sukničku alebo šatovú sukňu
- pančuchy alebo legíny
- papučky/cvičky
Do náhradnej sady: nohavičky, trenky či slipky, ponožky a pančušky. U menších škôlkarov aj náhradné papučky – ak sa stane nehoda, tak okrem spodnej bielizne treba prezuť aj papučky.
Dobré je pribaliť aj igelitové vrecko alebo malú tašku. Ak dieťa nestihne dobehnúť na záchod alebo sa počas spánku pociká, učiteľka zbalí pocikané veci do tašky a tak vloží do skrinky.
Všetky veci by mali byť označené menom alebo aspoň značkou vyšitou napríklad na visačke oblečenia.
5) Prineste vlastnú hračku na spinkanie
Dieťatku určite pomôže obľúbená hračka, malý vankúšik alebo niečo, čo mu pripomína mamu či domáce prostredie.