Hlina

Keramická hlina je výborný materiál na tvorivú prácu s deťmi. Pri kvalitnom zložení nie je dráždivá pre kožu, „ochutnávka“ by nemala škodiť. Veľkou výhodou hliny je, že na rozdiel od plasteliny jej môžete mať naozaj veľké množstvo.

Hlina

Keramická hlina je výborný materiál na tvorivú prácu s deťmi. Pri kvalitnom zložení nie je dráždivá pre kožu (aj pre atopické deti sa uvádza skôr liečivý účinok), „ochutnávka“ síce nie je optimálna, ale tiež by nemala škodiť. Veľkou výhodou hliny je, že na rozdiel od plasteliny jej môžete mať naozaj veľké množstvo na realizovanie akéhokoľvek nápadu, je príjemná na dotyk, pri práci teplá, vždy sa dá znova zvlhčiť a prípadne všetko zbúrať a začať od začiatku.

Hlina sa dá kúpiť napr. v Úľuv-e v predajňi remeselníckych potrieb a materiálu, ale určite aj na iných miestach. Odhadom budete potrebovať cca. 5 kg.

Treba si uvedomiť, že ak nemáte možnosť vypalovania, je hlina v podstate len užitočnejšia plastelina, takže ide o to sa zabaviť, tvoriť, nie vyrábať hodnotné upomienkové predmety ;-), cieľom je proces.

Základné zásady práce s hlinou

    • Hlina, ktorú kúpite je obvykle veľmi tvrdá, pred prvou prácou s deťmi by ste ju mali premiesiť s optimálnym množstvom vody do konzistencie, ktorá bude ľahko tvárna pre vás i detské ruky. Nezľaknite sa, ak po pridaní vody budete mať blato s tvrdými hrudkami, ono sa to vsiakne, len to bude trocha makačka. Na začiatok si pripravte len menšie množstvo, aby Vás neboleli ruky.
    • Hlina sa dobre reže silónom alebo pevným drôtom.
    • Hlinu vždy zabalte do hrubého igelitu alebo nádoby s dobre tesniacim vekom, aby nevyschýnala, inak budete mať vždy problém ju znova zmäknúť.
    • Vo výtvarných dielňach sa voda používa priebežne počas práce na úpravu povrchu, spojenie častí, alebo spracovávanie hliny. Keď ale idete pracovať s malým dieťaťom, je lepšie (hlavne pre vaše nervy;-) predpripraviť hlinu do tvárnej ale nelepivej konzistencie (ekvivalent plasteliny). Ďeti väčšinou nemajú radi pocit zašpinených rúk.
  • Ak ste už dokončili tvorenie, bolo by fajn sa s výtvorom rozlúčiť (hlavne dieťa) a potom „vrátiť“ hline – znova premeniť na základný tvar, guľu alebo kocku. Je to psychologický moment – rozlúčka a ocenenie výtvoru a je to samozrejme aj praktické.
  • Hlina by sa po každom použití mala „stĺcť“, čiže jednotlivé kúsky spojíte v jednu hmotu a potom celou silou hádžete na podložku, čím sa z hliny vytĺkajú bublinky. Zároveň je to príjemný relax 😉
  • S hlinou by ste mali pracovať na pevnej a nenasiakavej podložke v znečietiteľnom prostredí. Ak vám hlina padne na zem, vracajte do hmoty len čistú, organické zbytky by mohli spôsobiť plesnivenie.

Čo sa dá vyskúšať

  • Na začiatok je dobré deťom hlinu trocha predstaviť, čiže tvarovať základné tvary – gule, šulčeky, kocky, z ktorých si oni môžu skladať.
  • Stĺkaním guliek dlaňou vyrobím placku z hliny, ktorá bude predstavovať zem, na ktorú ďalej môžeme stavať domy, kresliť cesty, hĺbiť jazerá a rieky…
  • S lisom na cesnak urobíme efektné vlasy a aj nešikovné postavičky naberú na reálnosti.
  • Hlina sa dá použiť ako cesto, čiže vykrajovať na koláčiky či pizzu, strúhať ako syr, formovať na pardajky či sardinky.
  • Z jednoduchého šúlca môžeme obmotaním urobiť nádobu. A do nej ukladať ovocie, zeleninu.

Prajem dobrú zábavu.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho medzi priateľmi

Podobné články

Ako zabaviť dieťa doma? Je jar. Táto jar je výnimočná tým, že v nej oplývame časom. Zrazu je toho času...

Karanténne odporúčania v Bratislave bežia piaty deň, postupne sa sprísňujú na celom Slovensku aj v okolitých krajinách. Vyrovnávanie sa so...

Osievame múčku, Skáče žaba po blate, Prší, prší, len sa leje a ďalšie…

...