Archív poradne dojčenia – Mgr. Mária Kopčíková odpovedala na časté otázky mám pri problémoch s dojčením. Ako sa na dojčenie pripraviť? Ako zistím, že mám dosť mlieka? Dieťatko pri dojčení zaspáva a mnohé iné.
Archív poradne dojčenia
Mária Kopčíková
Certifikovaná laktačná poradkyňa (Česká laktační liga).
Aktuálne poradňa nefunguje, ani mailové poradenstvo. Môžete si dohodnúť individuálnu konzultáciu.
- Ako sa pripraviť na dojčenie?
- Dieťatko pri dojčení zaspáva.
- Mám málo mlieka?
- Treba moje 3 mesačné dieťa prikrmovať?
- Nádcha a dojčenie.
- Časté nočné budenie u 11 mesačného dieťaťa.
- Aká dávka odstriekaného MM stačí dieťaťu?
- Dieťa po dojčení plače.
- Laktačná kríza v 7. týždni života dieťaťa.
- Uchovávanie MM v mrazničke.
- Časté dojčenie u trojmesačného dieťaťa. Treba začať dokrmovať?
- Ako môžem zvýšiť tvorbu MM? Ako sa mám stravovať pri kojení?
- Ako môžem pomôcť kamarátke, ktorej dieťa sa nevie prisať? Časté nočné budenie u 5 mesačnej dcéry – treba prikrmovať?
Ako sa pripraviť na dojčenie?
Dobrý deň,
objavila som vašu poradňu a rozhodla som sa vám zdôveriť s mojim problémom ohľadom dojčenia. Mam dvojročného syna u ktorého som mala veľký problém s dojčením a veľmi ma to trápilo. Plánujeme druhé dieťatko a tak ma napadlo, že možno by ste mi vedeli ako odborníčka poradiť, ako sa na dojčenie lepšie pripraviť a čo spraviť, aby sa mi v dojčení lepšie darilo. V nasej rodine celkovo máme problém s dojčením, mala ho moja mama aj moja sestra, preto som už počas tehotenstva študovala literatúru, pýtala som sa kamarátok a pripravovala som sa na to aby som ja tento rodinný dojčiaci hendikep prekonala. Aby som bola konkrétna, mama aj sestra mali veľmi málo mlieka a tak dojčili minimálny čas. Môj syn sa narodil ako krásne zdravé donosené dieťa, ale však cisárskym rezom, nakoľko bol veľký 4000g a aj po dlhom tlačení pôrod nepostupoval, ozvy slabli tak sa doktori rozhodli pre sekciu kvôli nepomeru pôrodných ciest a veľkosti plodu. Syna mi priniesli keď som sa prebrala s narkózy asi o štyri hodiny po pôrode, ale spinkal, tak mi ho nevedeli priložiť, keď sa neskôr zobudil, prikladala som si ho ako často sa dalo, on sa krásne prisal a ťahal, ale ani po 4 dňoch od pôrodu mi laktácia nenastúpila, tak ho v pôrodnici začali dokrmovať Bebou HA 1. Na piaty deň sa mi mliečko začalo trošku tvoriť a pustili nás domov. Aj napriek tomu že som pila 3 litre za deň, pila som čaj na podporu laktácie, brala som homeopatiká, pila som Gravimilk a primerane som sa stravovala, mliečka som mala stále strašne máličko a aj po hodine kojenia syn zas za 10 minút plakal. Pani doktorka mi niekoľkokrát skúšala robiť skúšku kojenia, teda odvážiť bábo pred a po kojení a najviac čo si vytiahol z oboch prsníkov bolo 20ml. Keďže aj po dvoch týždňoch syn stále chudol, prikázala mi pani doktorka po každom kojení dokrmovať aj Bebou. Od toho dna sme mali doma šťastné a spokojné dieťa, ktoré krásne priberalo, výborne spinkalo a bolo úplne v pohode. Vydržala som takto kojiť do 4 mesiacov a potom sa mi mliečko úplne stratilo.
Veľmi ma to mrzelo a rada by som keby pri druhom dieťatku som mala možnosť zažiť pocit úplného kojenia a vidieť ako sa dieťatko z prsníka napapá a je spokojné. Keďže pri synovi som sa veľmi snažila a využila som všetky informácie ktoré som vedela na zvýšenie tvorby mliečka a nepomohlo to, preto sa s prosbou obraciam na Vás, či by ste mi nevedeli niečo poradiť, čo by mi mohlo pri druhom dieťatku pomôcť a mohla by som úspešnejšie dojčiť. Ďakujem vopred veľmi pekne za odpoveď.
Príjemný deň želám,
Ďakujem za dôveru, s ktorou ste sa obrátili na našu poradňu.
Chcela by som oceniť Vašu snahu o dojčenie pri prvom dieťatku a tiež zjavný záujem pripraviť sa na ďalšie dojčenie.
Myslím, že ste neboli v jednoduchej situácií pri prvom dieťatku, no zvládli ste to asi najlepšie ako ste vtedy vedeli – vydržali ste dojčiť po troškách pomerne dlho. Verte, je veľa mamín, ktoré by to vzdali oveľa skôr. A každá kvapka Vášho mliečka bola isto pre Vášho synčeka prínosom.
Na Vašu otázku – ako sa pripraviť najlepšie na dojčenie – je moja odpoveď: čítať literatúru, články na internete, rozprávať sa s kamarátkami, ktoré úspešne dojčili – to všetko je dôležité a môže byť v istej chvíli nápomocné. No zo skúsenosti viem, že v niektorých situáciách Vám dokáže pomôcť len odborník. V tomto prípade laktačná poradkyňa. Tá v prípade potreby skontroluje priloženie bábätka, vašu polohu pri dojčení (ktorú vy subjektívne môžete vnímať ako správnu, no napriek tomu v nej môžu byť isté nedostatky, ktoré môžu byť príčinou zníženej tvorby mliečka), ukáže Vám jednotlivé polohy, ktoré sú odporúčané pri rôznych problémoch (predčasne narodené deti, malá brada dieťatka …) a môže Vám zodpovedať rôzne otázky ohľadne dojčenia.
V príprave na dojčenie je podľa mňa dôležité venovať sa problematickým situáciám, ktoré mamičky najčastejšie riešia už pôrodnici a krátko po návrate domov. Preto by som Vám odporučila vyhľadať nejaký kurz prípravy na dojčenie vo vašom okolí alebo požiadať laktačnú poradkyňu o individuálnu konzultáciu. Vo vašom prípade by bolo namieste prebrať, čo všetko sa dialo s dojčením pri Vašom prvom bábätku a na čo by ste si mali dať špeciálne pozor – keďže ste rodili cisárskym rezom (sú špeciálne polohy na dojčenie po cisárskom reze, keďže mamička je istý čas neschopná pohybu, potrebuje niekoho, kto jej so starostlivosťou o bábätko pomôže už v pôrodnici, pomôže pri prikladaní dieťatka, aby mohlo byť prikladané podľa potreby a nie v dlhých časových intervaloch, až keď ho prinesú sestričky – čo je pre rozvoj laktácie nesmierne dôležité!)
Držím vám palce, aby sa všetko podarilo tak, ako si predstavujete!!!
MK
Dieťatko pri dojčení zaspáva
Chcela by som sa Vás opýtať, čo mám robiť, keď mi 6 týždňová dcérka pri kojení zaspáva, ale nezaspi celkom. Keď jej vyberiem bradavku z úst, zobudí sa na to. Vôbec nechce cumlík, myslím si, že problém je v tom. Ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň želám,
na to aby som mohla posúdiť, v čom by mohol byt problém, by som potrebovala viac informácií. Napr. po akom čase pitia vám dcérka zaspí – ak papá výdatne 10 – 15 minút, nevidím problém v tom, že zaspí. To novorodenci robia pomerne často.
Čo sa týka dudlíka, veľmi veľa kojených detí dudlík odmieta a na ukľudnenie používajú prsník. Vo čom zase nevidím problém, pokiaľ to vás osobne neobťažuje.
Ak je problém v tom, že sa zobudí keď jej vyberiete prsník z ústočiek a nevie sa potom upokojiť, skúste ju jemne hojdať, ponosiť, či by nezaspala.
Neviem v čom ten problém je najväčší pre vás. Píšem čo mi napadá, ale je to v rôznych súvislostiach.
Skúste mi ešte napísať, ako vám malá priberá, koľko spí a ako často cez deň, koľkokrát sa budí v noci, a ako sa inak prejavuje cez deň, či sa už začína zaujímať o okolie, reaguje na hračky, hrkálky a podobne.
Potom vám snáď budem vedieť poradiť lepšie.
Zatiaľ pripájam pár všeobecných rád pre spavé detičky, ale ako som už spomenula, u vašej dcéry, pokiaľ papá dostatočne dlho predtým než vám na prsníku zaspí, sa vôbec o tento problém spavých deti nemusí jednať.
Tieto nápady vám môžu pomôcť, aby nie príliš aktívne alebo ospalé dieťatko salo aktívnejšie:
- pokúste sa dieťa zobudiť vtedy, keď spí ľahkým spánkom (kmitajú mu očné viečka, občas sa strhne na pohyby vlastných končatín)
- hovorte na dieťa, pokúste sa s ním nadviazať očný kontakt,
- jemne s dieťatkom pohybujte, môžete ho držať vo vzpriamenej polohe,
- uvoľnite perinku, prípadne dieťa vyzlečte do plienky, pretože sacia aktivita klesá pri teplote vyššej než 27 °C, v kontakte „telo na telo“ môže byť čulejšie,
- technika „prehadzovania“ – výmena prsníkov v priebehu jedného dojčenia aj 3-4 krát (frekvencia prehĺtania klesá, dieťa od prsníka, nakloniť dopredu, zobudiť, druhý prsník). „Prehadzovanie“ je dobré robiť po dobu 20-30 minút, každé 2 hodiny cez deň a každé 4 hodiny cez noc.
- snažte sa bradavku dostať až na mäkké podnebie, 3 krát obkrúžiť ústa dieťaťa proti a 3 krát v smere, pristriekavať mlieko do úst. Je dobré, aby hlava bola nižšie ako nohy (nohy 20 cm nad úrovňou prsníka)
- veľmi spavé deti potrebujú viacej stimulácie, kontaktu „koža – na kožu“. Môžete skúsiť:
- hladkať, poklepkávať bábätko po chrbátiku, jemne mu naň bubnovať prstami,
- prebaliť, pričom mu budete jemne pohybovať ručičkami a nožičkami, prípadne ho pomasírujte,
- chladnou plienkou mu otierajte čelo a tváričku,
- jemne mu krúžte prstom pod krkom a za uškom,
- záujem dieťaťa pravdepodobne udržíte, ak mu skúsite na pery vytlačiť pár kvapiek mliečka a pri dojčení ho budete jemne hladiť na temene hlavy.
- zároveň je dobré pri dojčení striedať rôzne polohy. Pri zmene polohy môžete dieťatko jemne pohladiť, prebaliť, nechať odgrgnúť.
Budem rada, keď sa ešte ozvete a doplníte nejaké podrobnosti.
S pozdravom,
MK.
Mám málo mlieka?
Dobrý deň pani Kopčíková,
minulý rok sme spolu s manželom absolvovali váš kurz, z ktorého vedomosti nám veľmi pomohli počas môjho tehotenstva a rovnako aj pri pôrode a aj po ňom. často sa pozriem do materiálov, ktoré sme od vás dostali. V októbri sa nám narodila naša dcérka, pôrod bol prirodzený a bez problémov a nemali sme žiadne problémy ani doteraz. Využívam však vašu poradňu, lebo v posledných dňoch máme ťažkosti z dojčením. Dcérka mala pôrodnú váhu 3350g 6.novembra 4280g, 19.ovembra 4720g 10.decembra 5040g. Váhu doma nemáme len osobnú a tak sa snažíme sem tam využiť aj ju a tak sa nám zdá, že by mohla vážiť momentálne 5500g predchádzajúce informácie boli z poradne. V utorok mala maličká 12 týždňov náš problém spočíva v tom, že pri dojčení stále plače posledných 5 dni a neviem kde robím chybu, dojčím ju každé tri hodiny, v noci spi aj 6 až 7 hodín, vtedy nedojčím, keď ju priložím k prsníku par krát potiahne a s plačom sa obráti, chcem vytrvať a tak ju skoro až nútim a napokon po minúte sa mi podarí ju presvedčiť a papá no nie dlho v kuse, tak to trvá 5, 10, alebo aj 20 minút ako kedy, myslela som, či nemám málo mliečka a sem tam jej dávam z oboch prsníkov, plače aj keď končíme no rýchle sa potom upokojí, inak je cez deň kľudná, usmievavá.
Je možné, že mám málo mliečka, alebo zlú techniku? Snažím sa stravovať a piť podľa odporúčaní. Prosím mohli by ste mi poradiť ako na to, aby to bolo pre ňu prijemné? mojou túžbou je dojčiť čo najdlhšie a nechcem sa dať ničím odradiť. a ešte by som sa rada opýtala na odsávanie, je možné, že si nemôžem odsať mlieko, alebo robím niečo nesprávne, keď som si myslela, že mám malo mliečka snažila som sa podľa literatúry odsať si mliečko rukami, no nešlo mi to, iba par kvapiek na začiatku. ďakujem vám veľmi pekne za pomoc a radu. a ešte posledná otázka, či je možné sa stretnúť aj osobne i keď viem, že máte iste veľa práce.
Ďakujem.
Dobrý deň,
teším sa, že ste si (podľa vašich slov) pôrod vychutnali a máte sa s maličkou dobre.
Prejdem hneď k veci – z toho čo píšete, mám pocit, že ste sa dostali k pomerne bežnému štrajkovaniu, ktoré detičky v tomto veku skúšajú.
Teda, aby som to nezľahčovala a nezvrhla všetko na detský štrajk a nebodaj vzdor :-)) To nie, len trojmesačné bábätká naozaj mávajú takéto, akoby bezdôvodné štrajkovanie pri prsníku.
Vtedy treba len vytrvať a prsník im neustále ponúkať. Niekedy to môže trvať 2 -3 týždne a potom ten „vzdor“ odíde ako prišiel.
Keď som si ešte raz prešla vaše údaje o váhe, mám pocit, že šla pekne nahor. V tomto čase by už laktácia u vás mala byt ustálená. Môže však byť problém v tom, že sa malá začína viac hýbať. Otáča sa už na bruško? Keď detičky začnú byť viac hybné, potrebujú aj viac energie a tým pádom viac mliečka.
Možno by ste ju mohli skúsiť prikladať častejšie, ako každé tri hodiny.
V každom prípade, to že jej ponúkate oba prsníky pri dojčení, by malo len prospieť. Čím viac budú bradavky saté, tým viac mliečka by sa malo začať tvoriť. Takže to kľudne robte pri každom dojčení.
Môžete prsníky vystriedať aj 3 – 4 x. Stav by sa mal upraviť tak do troch dni. Nemajte pocit, že máte zlú techniku, to by ste mali problémy už dávno.
A čo sa týka MÁLO MLIEKA – môže ho byť PRECHODNE MENEJ – ale v zmysle MENEJ NA AKTUÁLNU POTREBU vašej dcérky.
Takže prikladať, prikladať, prikladať.
Čo sa týka toho plaču pri prsníku – celkom som to nepochopila, či plače pri každom priložení, alebo iba v noci. Ak by to bolo pri každom dojčení, ak treba skonrolovať, či nemá náhodou v ústočkách afty alebo nejaké vyrážky, čo by ju mohlo bolieť, keď saje. Tak isto sa môžu začať nalievať ďasienka. Aj to môže bolieť, hoci zúbky sa prerežú až niekedy v ôsmom mesiaci. skúste jej pomasírovať ďasienka ukazovákom namočeným v citrónovej šťave. Ja to mám vyskúšané na mojich deťoch, u oboch to zaberalo.
Zatiaľ toľko, keby ste sa chceli ešte čokoľvek spýtať, napíšte, alebo zavolajte.
Uvidíte, ako sa vám bude dariť a pripadne sa môžeme dohodnúť aj na osobné stretnutie.
Dnes cestujeme mimo BA, ale budúci týždeň už budem späť.
Držím palce, myslím (a verím) že vo vašom prípade to naozaj bude len o tom VYDRZAT.
Krásne ste to zvládali doteraz, verím, že aj toto prekonáte.
Všetko dobre,
MK
Mila pani Kopčíková,
veľmi pekne Vám ďakujem za Vašu rýchlu odpoveď. Asi si ani neviete predstaviť akou pomocou a povzbudením pre mňa bola.
Snažila som sa prikladať si maličkú každé dve hodiny i keď plakala a odmietala ťahať, no nakoniec naveľa naveľa tak po 5 hodinách niekedy aj neskôr sa najedla. Asi sa nedá podľa dĺžky usúdiť koľko spapala, no zdá sa mi, že aj pri tých nevydarených priloženiach si niečo vytiahla.
V noci papá veľmi dobre a hneď nad ránom tiež, horšie to je okolo obeda a poobede. No dnes to napr. bolo dobre, jedla o jednej, o tretej a o šiestej a to už som jej dávala len z jedného prsníka, lebo sa mi zdalo, že keď som jej dávala z oboch (zo strachu, či nie je hladná), tak pauzy medzi jedeniami boli dlhé, akoby nechcela, pretože je najedená. Je to možné, alebo si to len namýšľam v porovnaní s dospelými?
Pozerala som sa jej aj na ďasienka, no pravdu povediac, neviem posúdiť, či sa nejako zmenili, lebo som im predtým nevenovala nejakú veľkú pozornosť, ale nezdajú sa mi nejaké napuchnuté, alebo červené. I keď je pravda, že posledné dni má neuveriteľné slinky.
Stále je veľmi pokojná, usmieva sa, spí, hrá sa a pozoruje svet okolo a plače len pri tom jedení, alebo mrnčí, hlavne keď je unavená.
Takže zatiaľ toľko od nás.
Ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem, prácu, ktorú robíte je veľmi úžasná, prajem Vám veľa sily a aby sa Vám v nej darilo.
Naozaj ste mi veľmi pomohli, mam moju dcérku veľmi rada a veľmi mi na nej záleží, verím, že materské mliečko je pre ňu to najlepšie a naozaj túžim urobiť čo najviac pre to, aby som ju čo najdlhšie dojčila.
S pozdravom.
Treba moje 3 mesačné dieťa prikrmovať?
Dobrý deň, mám 3 mes. syna ktorý mesačne priberá cca 500 g. Papá každé 2,5 až 3 hodiny. Lekárka mi odporúča dieťa prikrmovať UM, aby viacej priberal. Malý je ináč dobré dieťa medzi kojením sa aj pohrá aj pospinká. Čo vy nato?
Dobrý deň,
na to, aby som posúdila celkový stav, čo sa týka priberania vášho synčeka, by som potrebovala vedieť, s akou pôrodnou hmotnosťou sa narodil, koľko potom schudol a ako išiel následné nahor s váhou.
Ale tak globálne – detičky zvyknú priberať od 120 do 250 g za týždeň.
Čo je pomerne veľký rozptyl.
A váš synček je asi na dolnej hranici hmotnostných prírastkov. Čo vôbec nemusí byť zlé, ak sú tie prírastky pravidelné. Nevidím dôvod na dokrmovanie UM.
Dôležité je aj vedieť, ako rastie do dĺžky.
Niektoré detičky pomenej priberajú na váhe, ale zato rýchlo rastú do dĺžky.
Myslím, že sa nemusíte trápiť, ani začať zbytočne prikrmovať UM. Ja osobne v tom vidím len riziko, že malý začne odmietať prsník … A sú deti, ktoré priberajú 100g týždenne a sú OK.
Ak si chcete byt sama istá, ako ste na tom, tak na stránke www.kojeni.cz je taký kalkulátor (v pravej časti stránky), kde si môžete porovnať údaje vášho synčeka s percentilovými grafmi.
Držím palce.
MK
Ďakujem veľmi pekne za skorú odpoveď. Malý sa narodil s hmotnosťou 3580 g. Z pôrodnice sme odchádzali s hmotnosťou 3440g. Za 3 mesiace narástol 12 cm a váži 5000 g. Pediatrička nám odporučila probiotiká Bio Gaia, lebo malý má denne aj 3az 4 krát stolicu. Možno to je dôvod prečo nepriberá viacej. Chcem sa ešte opýtať na váš názor ohľadom probiotik. Mám ich malému podávať?
Vopred ďakujem.
Nepoznám tie probiotiká.
Ale celkovo si myslím, že je lepšie ak si trošku stravu upravíte vy – v zmysle jesť viac zakýsaných výrobkov – acidko, zakysanky, kefír a podobne. A myslím, že malý potom dostane cez mliečko všetko čo potrebuje.
No, to je môj osobný postoj, ja som skôr za takýto prirodzený spôsob, ako za umelé náhrady. Ale rozhodnutie je na vás.
Inak moje deti mali takéto časté stolice zhruba do toho pol roka, kým boli výlučne dojčené. V tom tiež nevidím problém. Proste má malý taký metabolizmus. My dospeláci sme predsa tiež každý iný, niekto je viacej, iný menej. niekomu spaľuje rýchlo, niekomu pomaly.
MK
Nádcha a dojčenie.
Dobrý deň,
chcela by som sa na niečo opýtať.
Mam 4 mesačnú dcérku, už asi 10 dní ju trápi nádcha, ale nie stále. Prejavuje sa to najmä pri kojení a večer. Pani doktorka nám predpísala kvapky Pamycon, ale nezaúčinkovali, tak sa chystáme na krčné.
V noci sa mi mala budí po 2 hodinových/niekedy 1,5hod./ intervaloch s veľkým plačom, očká má zatvorené. Najskôr som ju vždy priložila k prsníku, ale keďže to trvá už asi 2 týždne, veľmi ma to vyčerpáva. Chcela by som sa opýtať, prečo sa tak často budí, či ju mám vždy nakojiť. Predtým spala aj 4-5 hodín v kuse. Môže to nejako súvisieť s tou nádchou? Soplíky jej neodsávam. Myslím si, že nádchu má z prehriateho vzduchu, bývame v byte, kde sa kúri konvektormi.
Najskôr som si myslela, že je hladná, a preto sa tak často budí. Ale priberá mi dobre. Pôrodnú váhu mala 3250g a teraz ma 7000g.
Poraďte mi prosím, čo mám robiť, aby mi v noci spinkala dlhšie.
Ďakujem.
Dobrý deň,
čo sa týka nádchy u detí, to že vy to vnímate najmä pri kojení a večer, neznamená, že dieťatko nemá soplíky stále.
Ale niekedy je ťažko to odlíšiť.
Pri kojení majú problém papať, keďže sa nevládzu súbežne aj nadýchnuť, a večer zas mávajú problémy keď si ľahnú, že im tie soplíky zvyknú zatekať do hrdla.
Je dôležité soplíky odsávať, je jedno z akého dôvodu nádcha vznikla.
Ak sa neodsajú, množia sa a môžu spôsobiť ďalšie komplikácie.
Najlepšia odsávačka (teda podľa mňa) je tá pripojiteľná na vysávač. Dá sa kúpiť v lekárni.
Pred odsávaním treba zvlhčiť sliznicu v nose, najlepšie nastriekať Vincentku. Počkať 5 minút a odsávať.
A samozrejme, ak mate sucho v byte, tak zvlhčovať, neprekurovať, stačí na 20-21 stupňov.
To, že sa začala v noci častejšie budiť, môže súvisieť s nádchou, ale aj nemusí.
A tiež to nemusí byť o hlade.
Možno by ste mohli vyskúšať jej proste prsník neponúknuť a pokúsiť sa ju upokojiť inak.
Alebo si sama pre seba povedať, že za aký dlhý čas ten prsník ponúknete.
Zároveň však musím dodať, že je pomerne bežné, že deti istý čas pekne v noci spinkajú a náhle sa začnú budiť častejšie.
Potom je len na nás aby sme vyselektovali, či zaberie fakt len prsník, alebo sa dajú upokojiť aj inak – pohladkať rúčku, alebo ak ju máte tesne pri sebe tak ju chytiť za ruku. Niekedy to zaberie.
Všetko dobre želám.
MK
Časté nočné budenie u 11 mesačného dieťaťa.
Ahoj,
s dojčením našťastie problém nemáme, ale maminka so spánkom áno. Naša dcéra má teraz 11 mesiacov a idú jej zúbky. Slope ako „zavislák“ – v noci sa budí niekedy i každú hodinu. Cez deň je na dojčenskej strave, ale tým, že zaspáva na prsníku, tak min. 1x pije aj cez deň. Teraz si pýta viackrát aj počas dňa – je nepokojná a hľadá prsník. Chcem si len overiť, či je to OK a dokedy to priemerne trvá, lebo bez spánku sa funguje ťažko a kde-tu ma zastihnú výhražné info o poruchách spánku malých detí…
Vďaka za odpoveď…
Ahoj,
teším sa že zase o vás počujem. Že 11 mesiacov, to nám to uteká 🙂
K vášmu problému – aj v Číne mučili väzňov spánkovou depriváciou 🙂 Asi si už dosť vyčerpaná a znavená.
Mno, čím som ti moc nepomohla, ale myslím si že treba rozlíšiť, či jej to mliečkovanie pomáha sa upokojiť a zmierniť vnímanie bolesti zúbkovej, alebo je to viac o tom, že „mama je len jedna“.
Čo sa týka toho, nakoľko je to časté nočné budenie bežné a dokedy to bude trvať – je to pomerne bežné, a to v rôznych obdobiach (možno to súvisí so zúbkami, možno s niečím iným). A buď to necháš prejsť spontánne a budeš musieť vydržať alebo skúsiš odmietnuť nočné kojenie.
Mam takú skúsenosť, že keď sa deti takto často budia „bez zjavnej príčiny“, tak celkom zaberie (ak je mama pevne rozhodnutá) ak odmietne v noci dať prsník. Nehovorím o tom, že dieťa treba nechať revať dve hodiny. Skôr je mi sympatickejší model, že budeš pri malej (či už je ona v postieľke, alebo ju máš pri sebe vo veľkej posteli), ponúkneš čaj alebo vodu, pomojkáš, ale prsník nedáš. Jasne že deti to nevítajú s nadšením, ale väčšinou to do týždňa zvykne zabrať a deti sa buď prestanú budiť, alebo sa budia výrazne menej.
Ja to mam teda tak vyskúšané na oboch deťoch, u každého v inom veku a trochu inou formou, ale v princípe takto, že keď ja som sa naozaj rozhodla, že teda už stačilo a aj ja mam nejaké limity, tak to rýchlo akceptovali.
Držím palce a želám veľa síl,
MK
Ahoj,
veľká vďaka za odpoveď a povzbudenie…a recept, keď naberiem silu postaviť v nočnom dojčení hranice…
Držím palce vo vašom snažení.
Aká dávka odstriekaného MM stačí dieťaťu?
Mila pani Kopčíková, keďže som už v minulosti prosila o Vašu radu a pomohla mi, obraciam sa na Vás opäť. Mam 4,5 mesačného syna, t.č. váži cca 7,5 kg. Po prechodnom prikrmovaní Nutrilonom HA (os 3.tyzdna do konca 2.mesiaca) sa nám podarilo tohto zbaviť, teraz nám stačí len moje mlieko, dokonca po prvý raz odkedy mám malého mam teraz mlieka trochu viac ako potrebujem, tak sa snažím ho odstriekavať a dávať do mrazáku. Zatiaľ sa mi podarilo odstriekať za 24 hod. cca 110-120 ml. Bude podľa Vás malému takáto jednotlivá dávka stačiť? Snažím sa odstriekavať aj po kŕmení to, čo ostane v prsníku, aby tam mal aj zadné mlieko.
Veľmi pekne ďakujem a prajem všetko najlepšie.
Dobrý deň,
teším sa, že som vám mohla touto cestou pomôcť.
Je to skvele, že opäť plne dojčíte!!
Úžasné!!
K vašej otázke – neviem presne, prečo sa to pýtate, či bude malému takáto dávka stačiť?
Myslíte pre prípad, že by ste chceli niekam odisť a mal by ho nakŕmiť niekto iný?
Vo všeobecnosti by dieťatko malo vypiť za 24 hodín asi 1/6 svojej aktuálnej hmotnosti.
Čiže hmotnosť 7500 / 6 = 1250 ml za 24 hodín.
Keď to delíte počtom kojení za 24 hodín 9, tak to vychádza na jednu dávku 138,8.
Čiže plus mínus, nie pri každom dojčení vypijú deti rovnako, by mu mohlo stačiť 120-140 ml.
Ak sa snažíte pripraviť na chvíle, keď potrebujete od malého odisť, tak robíte dobre.
Je to fajn, keď ho bude môcť niekto nakŕmiť vaším mliečkom.
Ste šikulky, obaja, že sa vám to tak krásne podarilo!!!
Držím palce.
MK
Dieťa po dojčení plače.
Dobrý deň,
mam otázočku, môj malý už pár dní veľmi plače celý deň, aj po kojení. Vyskúšala som mu dať umelú stravu ale výsledok bol rovnaký možno ešte horší. Mohli by ste mi poradiť že keď bábätko priberá aj keď pomaličky (o 5 týždňov skôr narodený) či je to v poriadku. V žiadnom prípade nechcem aby hladoval ale nechcem ho chybne prestať kojiť a zmeniť stravu na umelú výživu.
Dobrý deň,
aby som sa mohla vyjadriť k vašej situácii, potrebovala by som viac ú dajov.
Skúsite mi ich napísať, prosím?
Kedy sa malý narodil, aká bola pôrodná hmotnosť, na koľko šiel s váhou dole a ako potom priberal?
Aký ste mali priemerný prírastok váhový, ak viete, napíšte všetky, ktoré si pamätáte.
Čo ste skúšali na odstránenie plaču? Funguje nosenie na rukách, hojdanie? Nepapá pahltne, žeby sa mohol trápiť s vetríkmi?
Nemôže sa jednať o reflux?
Nechcem vás zahlcovať otázkami, len toto všetko treba zohľadniť.
Dôvodov pre plač môže byť veľmi veľa a nemusí sa jednať o hlad.
Chápem ale, že vás to znepokojuje a chcete pre dieťatko to najlepšie.
Budem čakať na váš mail.
Skúste zatiaľ len dojčiť, UM ešte chvíľu počká, a po kojení ho nosiť vo zvýšenej, ale šikmej polohe.
pri dojčení ešte skúste urobiť tzv. dotláčanie – zo zadu prsníka intenzívne 3-5 x zatlačte smerom ku bradavke, aby ste ešte dieťaťu vstriekli do úst aj zadne mliečko. Aby dostalo aj toto tukové mlieko, nielen predne.
Sledujte pomočené plienky a stolicu. Za deň by malo byť 6 pocikaných plienok.
Stolica by nemala zapáchať – v zmysle nezapáchať výrazne inak ako doteraz.
Napíšte určíte.
MK
Laktačná kríza v 7. týždni života dieťaťa.
Dobrý večer.
Prosím Vás o radu pri dojčení mojej 7týž. dcérky. čítala som niečo málo o laktačnej kríze medzi 6až8 týždňom dojčenia. Moja dcérka sa krásne prisala k prsníku no ja mám pocit že nemám dostatočné množstvo mliečka. Počas noc sa mi nebudí prepinká krásne celú noc. Ráno vstáva okolo 7 hod. moje prsia sú plné a dieťatko sa dobre napapá pospinká si opäť cca 2.hod. No potom pri ďalších dojčeniach myslím že moje prsia už nestíhajú produkovať toľko mliečka koľko si dieťatko vyžaduje je prisaté k prsníku i niekoľko hodín a ako náhle dieťatko zložím z prsníka je plačlivé a počas dna takmer vôbec nespinká. Zaspí až po večernom okúpaní a napapaní sa okolo 22.00.hodiny. Prosí poraďte mi kde robím chybu alebo ako prekonať túto laktačnú krízu. Tento stav trvá myslím že týždeň a pár dní. Zabudla som spomenúť i to že sa mojej dcérke zmenila farba stolice z krásnej „praženičky“ na zelenú a ž tmavozelenú farbu. Toto som už konzultovala i s pediatričkou a vzala vzorku na vyšetrenie. Výsledky sa dozviem v utorok11.marca. Pekne prosím ak viete pomôcť budem veľmi rada. Nerada by som totiž skončila s dojčením svojej prvej dcérky. Ak ba som Vás mohla poprosiť o kontakt rada sa s Vami spojím i telefonicky. Pekný víkend želá Olinka.
Dobrý deň prajem,
keď som s prečítala váš mail, tak mi napadlo, ako často sa maminky pýtajú na to isté čo vy 🙂
Dúfam, že sa nemýlim, a aj vo vašom prípade pôjde o tento pomerne častý jav.
Myslím, že problém nebude v množstve mliečka, ktoré pre dcérku „vyrobíte“.
Ale skôr v navodzovaní nových denných rytmov a v tom, že vaše dieťatko je už pomerne živé a čulé a začína sa zaujímať o okolie. A potrebuje menej spať.
Možno vás mätie to, že ráno mate prsia plne (menej kojíte, viacej mliečka k aktuálnej spotrebe) a cez deň sú už akoby „prázdne“. Nie sú prázdne. Mliečko sa priebežné tvorí.
Z toho čo píšete vidím podstatu v tom, že by ste možno mohli skúsiť dcérku menej mať na prsníku a zároveň ju viac podnecovať – aby mala šancu sa trošku viac unaviť. A potom ju skúšať ukladať na spánok napr. na balkón, alebo isť v čase, kedy by asi mohla spinkať, na prechádzku. V kočiari a na vzduchu deti zvyknú spinkať lepšie.
Píšete že je na prsníku „hodiny“ – ak je tam dlhšie ako hodinu, mali by ste zistiť, čo tam robí. Či reálne tak dlho pije (to v 7 týždňoch už by ani nemusela), alebo pomedzi to pospáva, alebo sa tam tak trosku hra.
Deťom je u mamy dobre, na prsníku ešte lepšie :-)) Keď im ho ponúkneme, málokedy odmietnu. A potom, keď im ho chceme vziať, tak sa jedujú a plačú – čo nutne nemusí znamenať, že máme pre ne málo mlieka, ale prosto to, že sme ich naštvali, že im berieme ich obľúbenú vec 🙂
Tým, že skúsite dcéru viac podnecovať, môžete jej ukázať, že teraz je čas hrať sa, a inokedy je čas spinkať.
V knižke od Penelope Leach „Dieťa a ja“ je taká pekná hláška: „sú deti spavé a deti nespavé.
Ak patri vaše dieťatko do druhej kategórie, zrejme problémy so spánkom budete mať vy a nie vaše dieťa.“
Je to pravda .- jedna vec je, čo my očakávame od detí, druhá – čo deti naozaj potrebujú.
Tým podnecovaním myslím robiť veci (v podstate pokusy), či sa dokáže vaša dcérka niečím zaujať. Ukazovať jej hrkálky, knižky, farebné predmety z kuchyne, čo pekne rachotia, spievať, hojdať ju, „tancovať“ s ňou, postaviť sa s ňou ku oknu a ukazovať čo sa deje na ulici … čokoľvek. Možno sa jej to na začiatku nebude páčiť, ale myslím, že o kratučký čas zistíte, čo by na ňu mohlo zabrať.
Čo sa týka tej zelenej stolice – ono sa to môže meniť v čase, akú farbu aktuálne má. O zelenej stolici sa hovorí, že je hladová, ale to býva tak v 3-4 týždni, kedy si treba dať pozor, aby dieťa vypilo aj dostatok zadného mliečka. Čo si myslím že vo vašom prípade už so zadným mliekom problémy nemáte, že si ho malá dokáže dostatočne vytiahnuť.
Uvidíte z výsledkov, či tam niečo bude, ale mam skúsenosť, že niektoré deti MM proste takto metabolizujú a niektoré kakajú na zeleno.
Podstatne je, aby ste odsledovali pocikané plienky (6 za 24 hodín) a samozrejme – ako je mala na tom s váhou.
Nemusí priberať 200g za týždeň, stačí aj 100, ale mala by ísť nahor.
To je asi všetko, čo mi teraz napadá.
Myslím, že sa naozaj nemusíte obávať, ak si od sledujete sprievodne znaky.
A možno skúste porozmýšľať nad tým denným režimom, ono je to tak, že by sme naozaj čakali, že deti budú do troch mesiacov pekne spať a budiť sa na hlad. Tak sa to píše aj v niektorých knihách.
Ale realita je často iná a nemusí to znamenať, že vy robíte chyby, alebo že s dietkom nie je dačo v poriadku …
Proste to tak je.
MK
Uchovávanie MM v mrazničke.
Dobrý deň, rada by som sa opýtala na Váš názor na to ako dlho možno uchovať materské mliečko v mrazničke? Možno ho potom rozmraziť v mikrovlnke, alebo radšej len voľne v chladničke – v izbovej teplote. Ďakujem.
Dobrý deň,
K vašej otázke:
MM možno uchovať v mrazničke 3 mesiace (pri teplote -18).
Rozmrazuje sa v chladničke a potom ohrieva pod tečúcou vodou. Alebo vo vode, ktorá by nemala mať viac než 40 st. Nikdy nie v mikrovlnke.
Pekný deň želám,
MK
Časté dojčenie u trojmesačného dieťaťa. Treba začať dokrmovať?
Ahoj,
veľmi by som ťa poprosila o radu v našom „probléme“.
Malá má už tri mesiace a dva týždne a stále kojíme cca každé dve hoďky. AJ V NOCI!
Všetko sa dá zvládnuť, s miminkom ma to baví, ale už prišla totálna kríza z nevyspatia.
Keď človek nespí, je úplne mimo.
Je nejaká rada, trik, aby sa predĺžili intervaly medzi kojeniami, stačilo by v noci.
Bola som odhodlaná kojiť do roka, a to by som aj stále chcela, avšak rozmýšľam či na večer už nedať „umelé“ mliečko, aby ju to viac zasýtilo.
Chcela som vydržať, ale už fakt nevládzem. Technika kojenia je dobrá, myslím len, že si stále nevie veľa zobrať, keď ju „prinútim“ , vygrcká to.
Ďakujem
Ahoj,
asi ťa sklamem, ale toto treba len ustáť a UM by mohlo veci len zhoršiť.
Ani ju to viac nezasýti a keď vravíš, že keď ju prinútiš, tak to vygrcká, tak si predstav, čo by to mohlo byť za paseku s umelým. Ani kašu, ani umelé mlieko by som neodporúčala. Jednak preto, že by to mohlo spôsobiť zbytočné problémy so zažívaním, a jednak že by to pravdepodobne malo za následok zníženie tvorby MM.
Rozumiem vyčerpaniu a únave. To je hrozne.
Jedine čo mi napadá, je skúsiť v noci odmietnuť dať prsník a počkať, čo to urobí.
Jedna vec je, koľko si dokáže vytiahnuť.
Myslím však, že ak cez deň papa á dve hodiny, že v noci už by to nemuselo byť tak často.
Jasné, že keď dieťaťu ten prsník ponúkneme, tak ho neodmietne.
A ako to je v noci, máš pocit, že sa poriadne napije, alebo len pocucká a spí ďalej?
Ešte mi ako možné riešenie napadá, že keby si odstriekala na jednu dávku kŕmenia, že by mohol vstať manžel a dať jej to mliečko a ty by si mohla spať.
Neviem, či je to u vás reálne, ale aspoň na pár dní, kým dobiješ baterky.
A ešte otázka – viem že ste riešili spanie dieťaťa s vami v posteli. Ako to nakoniec mate?
Je u vás? Nepomohlo by to, keby si ju mala pri sebe? Nebolo by to pre teba menej únavné.
Hovorili sme o tom aj na kurze, že pri takomto modeli je pravdepodobné, že sa nemusíš prebrať kompletne a spánkový deficit nie je potom taký hrozný …
No, ale ako som napísala na začiatku, hlavne to treba ustáť, s vedomím, že v 5 – 6 mesiaci už môžeš byť trošku ráznejšia v odmietnutí poskytnúť prsník v noci.
Teraz mi ale ešte príde malá malinká a možno to tak naozaj potrebuje.
A potom treba len riešiť, ako by to pre teba bolo menej únavné – teda či už odstriekavaním a manželom, alebo naložením malej ku tebe do postele.
Držím palce, robíš skvelú vec a neboj, ono to naozaj o pár týždňov bude lepšie.
Zo srdca ďakujeme.
Veď sme si to aj všetko takto pamätali z kurzu, ale potrebovali sme to počuť ešte raz od fundovanej osoby.
Malinká spinká pri nás, síce v postieľke ale bez jednej bočnice, takže je jednoduché ju vyberať a dať spať. Už ju v noci aj prebaľujem na posteli, lebo som raz mala mikrospánok a skoro mi vypadla z rúk…
V noci papá veľmi dobre, lebo je poloprebratá, zavreté očká a nič ju nerozptyľuje, veľa ťahá. cez deň už niekedy vymýšľa, vrtí sa, všetko ju zaujíma. Keď bude najhoršie skúsime akciu s manželom.
Ďakujem za podporu.
Víkend sme prežili v lesíku, cítim že mám dobité baterky, slniečko, vtáčiky a jar vo vzduchu pomáhajú, tak nateraz kríza zažehnaná!!!! /dúfam, že mi to dlho vydrží /
Ešte raz zo srdiečka ďakujeme.
Ako môžem zvýšiť tvorbu MM? Ako sa mám stravovať pri kojení?
Dobrý deň,
veľmi ma potešila možnosť požiadať vás takýmto spôsobom o pomoc. Som matka 4 týždňového dievčatka. Hneď po pôrode (cisárskym rezom) mi priložili malú k prsníku. Dcéra sa prisala a ja som bola veľmi šťastná. V tom čase som ešte netušila čo všetko príde. Keďže som bola prvorodička s kojením či dojčením detí som nemala žiadne skúsenosti. V nemocnici nám bábätká nosili v trojhodinových intervaloch na nácvik kojenia, ak to mám tak nazvať. Nikto mi však nepodal dostačujúce informácie a skončila som so zničenými bradavkami. Mala som jednoducho zlu techniku. To sa stáva v prípade, že je na jedno oddelenie málo sestier a nemá vám kto pomôcť a poradiť alebo vám poradí už keď je neskoro. Aj napriek tomu, že som mala chrasty na bradavkách kojiť som chcela. Po príchode domov z nemocnice som si ich ošetrovala kalciovou mastičkou a ešte gélom z aloe vera. Zabralo to a hneď ako to bolo možné som sa pustila do kojenia. Bohužiaľ nie je to však také ako by to malo byt. Mam totiž málo mlieka. Takže vyzerá to asi tak, že malú kojím hlavne v noci a počas dňa dostáva umelé mlieko (Nutrilon HA). Musím sa priznať, že som z toho strašne nešťastná :o( Prosím Vás poraďte mi čo mám robiť. Mám si malú prikladať k prsníkom počas dňa v pravidelných trojhodinových intervaloch? Pomôže to pri tvorbe mlieka? Bude ho potom viac?
Ďalším kameňom úrazu je strava. Všade som sa dočítala len o tom, že žena, ktorá dojčí či kojí by mala mať bohatú stravu na zeleninu a ovocie. K ničomu konkrétnejšiemu som sa však nedostala čo je smutné. Kopec zeleniny a ovocia totiz jest nemozem lebo cloveka z nich nafukuje. Takze zo zeleniny mi ostava len mrkva. Čo sa týka ovocia je to tiež biedne. Citrusové sa neodporúča a z jablka môžem byť nafúknutá. Banány by mohli malú upchať. Tak už naozaj neviem čo ďalej. Beriem vitamíny a pijem čaj pre dojčiace matky. Prosím vás, koľko tekutín mám denne vypiť? V nemocnici nám hovorili že 4 litre a od iných mamičiek som počula, že stačí aj menej.
Ďakujem za vašu odpoveď.
S pozdravom
Pekný deň želám,
je mi ľúto, že sa hneď na začiatku života s vaším bábätkom musíte takto potrápiť.
Myslím však, že máte šancu situáciu s kojením zlepšiť.
Je skvele, že ste to nevzdali a kojíte malú v noci. Každá kvapka MM, ktorú od vás dostane, je dobrá!!!
K podpore laktácie – teda k tomu aby ste mali viac mliečka – treba ale pristúpiť dosť rázne.
Skúsim popísať postup a snáď vás nezahltím informáciami.
Je dôležité dieťatko prikladať často. Dojčenie ja otázka ponuky a dopytu a čím viac budete dieťa prikladať, tým je väčší predpoklad, že budete mat viacej mliečka.
Teda by som odporúčala ho prikladať každé 1,5 – 2 hodiny. Každé tri hodiny je málo. Potom ak je prikladané častejšie, aj po malých dávkach by si malo vytiahnuť dostatok mliečka pre svoju aktuálnu potrebu. Dôležité je nočné dojčenie, kedy je hladina prolaktínu (hormón zodpovedný za tvorbu MM) oveľa vyššia ako cez deň a tiež detičky moc neriešia veci, ktoré sa im nepozdávajú vo dne – teda aj deti, ktoré sa cez deň odmietajú prisať na prsník, sa v noci prisajú.
Druha vec, tiež veľmi dôležitá, je odstriekavanie.
Mali by ste odstriekavať po každom dojčení, oba prsníky, každý asi 10-15 minút.
Čo vám teraz keď to čítate, môže prísť takmer nereálne, veď máte aj iné starosti a povinnosti.
No ak chceme tvorbu MM podporiť, je nutné často dojčiť, a často odstriekavať.
Preto by bolo fajn si to zvážiť a premyslieť, kto vám môže s dieťatkom a domácnosťou pomôcť.
Týmto aktívnym prístupom k dojčeniu a odstriekaniu by ste mali dosiahnuť výrazné zvýšenie produkcie MM. Netrúfam si odhadnúť, či až natoľko, aby ste mohli úplne vylúčiť umelé mlieko. Ale v kazdom prípade by sa to mohlo výrazne zlepšiť.
Keďže budete mať aj odstriekané mliečko, v prípade potreby môžete dokrmovať ním, namiesto UM. Ale samozrejme, nebude to hneď perfektné a zrejme ani bezproblémové. Uvedomujem si, že je to veľmi únavné, najmä pre maminu, ale je to jediný recept 🙂
Ďalšia vec je fľaša a dudlík. Ako dokrmujete dcérku? Predpokladám, že fľašou.
Aj keď to v nemocniciach bežne robia, nie je to najvhodnejší spôsob.
Ak dokrmujete fľašou, odporúčala by som vám ju zrušiť UPLNE a dokrmovať striekačkou. Princíp satia z fľaše je totiž iný, ako satia z prsníka. Pri satí z fľaše nemusí zapájať jazyk, ktorého práca je dôležitá pri satí z prsníka.
Z fľaše to deťom v podstate ide jednoduchšie, preto sa potom môžu odmietať prisať na prsník.
Je dôležité, aby dieťatko dostalo dostatok potravy a keď ešte nemá dostatok sily sať, musí byt dokŕmené, ale je veľmi dôležité, aby bolo často prikladané, aby bol vysielaný signál do mozgu, že treba mliečko tvoriť (čo keď saje fľašu, tak signál nevysiela a odsávačka nie je dostatočným signálom).
Tiež je dôležitá imunologická výmena informácií medzi vami a dieťatkom, ktorá prebieha len a len vtedy, keď dieťa saje alebo olizuje vašu bradavku. Vaše telo potom vie, aké protilátky má tvoriť.
Dôležitá je tiež poloha pri dojčení. Na tejto stránke nájdete prehľad polôh, ktoré môžete vyskúšať.
Striedať polohy je dôležité kvôli správnemu vyprázdňovaniu prsníkov, aby ste predišli možnému zadržaniu MM a prípadným hrčkám.
pri dojčení by ste mali striedať prsníky, pri jednom dojčení aj 3-4x. Dojčenie je záležitosť ponuky a dopytu, takže čím viac bude vysielaných signálov, že treba tvoriť mliečko, tým viac sa ho vytvorí. A keď prestriedate prsníky, tak aj malá si pravdepodobnejšie vytiahne toľko, koľko aktuálne potrebuje.
Myslím si, že máte šancu úspešne dojčiť, ale v najbližších dňoch to asi bude vyžadovať vaše maximálne úsilie. Čím nechcem povedať, že máte vypľuť dušu a zničiť sa. To nie, len to bude o tom, že by ste mali maximum času stráviť s dieťatkom. Byť s ním, ideálne KOŽA na KOŽU, ležať v posteli, túliť si dieťa ku sebe a ponúkať mu prsník tak často ako to pôjde.
Telesný kontakt veľmi napomáha rozvoju laktácie, dieťa cíti vašu vôňu, tlkot vášho srdca, keď je s vami v takej tesnej blízkosti, siahne si na prsník možno aj mimovoľne, začne olizovať bradavku aj bez toho žeby bolo hladné. Čo zase napomáha rozvoju laktácie. A dieťa keď zistí, že niečo tečie, tak má zas tendenciu sa prisať a potiahnuť poriadne.
Keďže by ste najbližšie dni nemali robiť nič iné iba byť s dieťaťom a dojčiť, bolo by možno fajn dohodnúť sa s partnerom alebo s niekým iným, kto vám môže byť k ruke a môže napr. uvariť, zabezpečiť nevyhnutné veci v domácnosti a podobne.
Verím, že nájdete vo svojom okolo podporu a v krátkom čase sa vaša situácia zlepší.
Nebude to zo dna na deň, ale bude to istý čas trvať.
Celú túto tortúru, ktorú som popísala, bude nevyhnutné robiť minimálne týždeň.
Potom treba zbilancovať, ako vám to ide, či je mliečka viac, o koľko, ako dcérka priberá …
A podľa toho zvážiť ďalší postup.
Verím však, že s pomocou svojich najbližších by ste to mohli zvládnuť.
Čo sa týka stravy a pitia: Pekný článok od Ľubky Lapšanskej je tu: Strava tehotnej a dojčiacej ženy
Mali by ste vypiť asi 3 litre tekutín, bezbublinkaté minerálky, Vineu, jablkový džús, hroznový džús, čiernoríbezľový – ale vždy riedené s vodou, alebo minerálkou.
Dobre sú čajové zmesi – ak vám to chuti a ste na čaje zvyknutá.
A čo by ste teda mohli jesť?
Zelenina: uhorka, cuketa, tekvica, baklažán, mrkva, kaleráb, čakanka, zelený šalát, mangold, červená repa, pór, kaleráb, kapusta,
Ovocie: hrušky, jablká, melóny, čerešne, hrozno, borievky, slivky,
Nápoje: minerálne vody, ovocné čaje, pozor na šalviový – obmedzuje tvorbu materského mlieka, z džúsov opäť pozor na tie citrusové – dobré sú jablčná, hrušková, hroznová, broskyňová šťava…skúste ich riediť, kvôli množstvu cukrov…
Mäso: upravené najmä varením, dusením, parením. Mali by ste sa vyhýbať vyprážaniu, premasťovaniu a prílišnému koreneniu.
Ak dojčiaca žena pravidelne jedáva tvaroh, obsah bielkovín v jej mlieku sa môže zvýšiť až na dvojnásobok. Skúste zabudnúť na „dobré rady starých mám“ o B vitamíne z piva a urobte si drožďovú nátierku, alebo praženicu s droždím (ak by sa u vás vyskytli kvasinkové infekcie, vaginálne alebo na bradavkách, droždie vynechajte!!!).
Výborné sú ovocné a zeleninové šťavy.
Objavte pšeno, pohánku, špaldu, sezam a rôzne potraviny, ktoré sa dajú veľmi ľahko pripraviť.
Snáď som vás úplne nezavalila, no snažila som sa zhrnúť všetko, čo v tejto chvíli považujem pre vás za dôležité.
Budem rada, ak sa mi ozvete ako pokračujete, čo u vás fungovalo, čo nie.
Môžeme spolu hľadať ďalšiu cestu
MK
Dobrý deň pani Kopčíková,
ďakujem za dôležité informácie, ktoré ste mi tak rýchlo posunuli. Vďaka nim som chytila druhy dych a veľkú nadej, že sa to všetko zlepší.
Ešte raz ďakujem a budem vás samozrejme informovať.
s pozdravom
Ako môžem pomôcť kamarátke, ktorej dieťa sa nevie prisať? Časté nočné budenie u 5 mesačnej dcéry – treba prikrmovať?
Dobrý večer.
Obraciam sa na vás s prosbou o radu pre moju kamarátku. Už v minulosti ste mne osobne veľmi pomohli, keď som vás kontaktovala. Za to vám veľmi pekne ďakujem. Úspešne kojím už 5 mesiac.
Moja kamarátka ma 10 dňové bábätko a hneď od narodenia malej má problém, že sa dieťa nechce prisať. Už skúšala viacero polôh, v pôrodnici sa pokúšala aj so ženskými sestrami priložiť dieťa, no nepodarilo sa. Dieťa ale fľašu a cumeľ chytí ihneď.
Momentálne, kamarátka je doma a kojenie už prakticky vzdala. Pomaly stráca aj mlieko. Detská lekárka, ktorá bola u nej na návšteve jej povedala, že to nemá význam. Zacala dokrmovať Nutrilonom.
Malá pekne priberá, vypije naraz aj 100ml. Pôrodná váha bola 3650g.
Chcem sa opýtať, či by som kamarátke mohla ešte nejako pomôcť, čo by sme mohli skúsiť? Nemohla by skúsiť kojiť cez klobúčiky?
Kamarátku to veľmi trápi. Ona sama, ako dieťa, nebola kojená pre tento istý problém. Môže isť o nejakú rodinnú predispozíciu?
Ďakujem.
Dobrý deň,
ďakujem za váš mail a teším sa že moje rady vám pomohli.
Čo sa týka vašej kamarátky, ťažko mi posúdiť, prečo sa dieťatko nevie prisať – možno má ploché alebo vpáčené bradavky a v tom je problém. Tu by klobúčiky pomôcť mohli.
Za vyskúšanie nič nedá, hlavne to treba urobiť rýchlo.
Myslím, že tvrdým zapracovaním by sa ešte mohli rozkojiť, veď bábo nemá ani dva týždne.
Ale treba začať veľmi rýchlo.
Asi najlepšie by bolo, keby sa vaša kamarátka – ak ju presvedčíte – ozvala osobne.
Pripadne v mieste, kde žijete, zavolala laktačnú poradkyňu domov.
Predsa len v takomto prípade je veľa otázok a najlepšie je ukázať, ako by mohla malú držať.
Odkiaľ ste? (ja som z BA)
Čo jej môžete poradiť vy:
– podporiť ju, nech to nevzdáva, že nič sa nedeje, keď dokrmuje Nutrilonom, ale že má ešte šancu kojiť. Aspoň čiastočne, ak nie aj plne. PODPORA JE VEĽMI DÔLEŽITÁ!
– čím dlhšie bude otáľať, tým menej mliečka bude mať.
– nech odstriekava a dokrmuje svojim MM.
– nech skúsi kojiť cez klobúčiky.
– ak ma vpáčené bradavky, môže skúsiť nosiť formovače na bradavky pred dojčením, pre lepšie vyformovanie bradavky.
– nech skúsi bočné futbalové držanie alebo polohu keď dieťa sedí mamičke na stehne a mama tiež sedí (práve tu je dôležitá osobná asistencia)
Zatiaľ toľko, ozvite sa určite, ako to vyzerá u kamošky.
Vám všetko dobré!!
MK
Dobrý deň.
Ďakujem, že ste mi tak rýchlo odpovedali. Hneď som našla v zozname dúl Evu Lazarovu, ktorá je v Ružomberku. Kamarátke som volala a ponúkla jej pomoc, tiež meno a číslo laktačnej poradkyne.
Žiaľ, kamarátka už bola taká skeptická, že o pomoc ani nestála. Keďže nebývame v jednom meste, nie som s ňou veľmi v kontakte. Takže neviem povedať, ako to celé dopadlo.
Každopádne, veľmi ďakujem za vašu ochotu. Veľmi ma to mrzí, kvôli jej dcérke.
Ešte by som vás chcela poprosiť, či by ste mi mohli poradiť ohľadom môjho kojenia.
Dcérka ma teraz 5 mesiacov. Posledný týždeň veľmi zle spáva. Budí sa aj 7x v noci, niekedy po polhodinách. Väčšinou sa jej dám trochu napiť a spí ďalej. Budí sa z ničoho nič, často s veľkým plačom, akoby sa jej niečo snívalo. Tak rozmýšľam o tom, či nie je hladná, či mám dosť mlieka.
Nemala by som začať s príkrmom?
Dcérka je veľká. Má skoro 8kg a je dlhá 70cm-doteraz bola čisto kojená. Možno jej to moje mliečko už nestačí.
Ďakujem za radu.
Dobrý večer,
no je mi to ľúto, s tou vašou kamarátkou.
Ale asi ste urobili, čo ste mohli. A ostáva už len dúfať, že to ešte prehodnotí.
Možno ju môžete ešte skúsiť povzbudiť, uvidíte.
Ale v konečnom dôsledku je to jej rozhodnutie, ku ktorému musí dospieť sama.
Čo sa týka vašej dcérky, tak to, že sa začala častejšie budiť, nemusí byť o hlade.
Keďže 5 mesiacov v pohode fungujete, je málo pravdepodobné, že by ste zrazu mali málo mlieka.
Mohli by ste porozmýšľať, či ste nemenili nejaké zabehnuté zvyklosti, večerné rituály, či náhodou nemá soplíky alebo jej nejdú zúbky.
Možno by ste mohli vyskúšať je proste prsník neponúknuť a pokúsiť sa ju upokojiť inak.
Alebo si sama pre seba povedať, že za aký dlhý čas ten prsník ponúknete. Napr. najskôr o dve hodiny, alebo o tri.
Zároveň však musím dodať, že je pomerne bežné, že deti istý čas pekne v noci spinkajú a náhle sa začnú budiť častejšie. Môže to súvisieť s ich aktivitami tesne pred spaním, čo robia, či nie sú napr. v hluku, či nie je u vás niekto na návšteve … čokoľvek, čo by mohlo byť rušivé.
Potom je len na nás aby sme vyselektovali, či zaberie fakt len prsník, alebo sa dajú upokojiť aj inak – pohladkať rúčku, alebo ak ju mate tesne pri sebe tak ju chytiť za ruku, hovoriť šššššššššššššš, možno skúsiť zaspievať. Troška ponosiť prípadne.
Niekedy to zaberie.
Držím palce, aby sa u vás čoskoro spalo lepšie.
A myslím, že na príkrmy môžete ešte kľudne počkať.
Predpokladám, že tým by sa to aj tak nevyriešilo, iba by ste si mohli vyrobiť zbytočné problémy (napr. s alergiou, alebo zápchou …)
MK