Vanilkové špaldové rožky

Vanilkové rožky patria k Vianociam rovnako ako vianočný stromček. U nás ich počet „nevyhnutný“ na upečenie rastie rok od roka a stále nie je dosť. Keďže sa u nás rozmohla HIT, robíme ich aj v mierne zdravšej modifikácii.

Vanilkové špaldové rožky cesto:

  • 21 dkg maslo
  • 30 dkg hladká múka špaldová (celozrnná)
  • 10 dkg mleté mandle / kešu oriešky
  • 3 dkg trstinový cukor zomletý na prášok
  • 2 žĺtky
  • Vanilkový lusk zomletý s trstinovým cukrom na obaľovanie

Vanilkové rožky postup:

  1. Na cesto si spracujeme všetky suroviny naraz – múku, pomleté mandle, cukor a žĺtka musíme miesiť hneď s maslom (najlepšie zmäknuté na izbovú teplotu a pokrájané na malé kocky), cesto necháme odstáť aspoň na dve hodiny v chladničke, aby sa dalo tvarovať, musí byť stuhnuté. Trstinový cukor zmeníte na práškový, keď ho vopred pomeliete na mlynčeku na kávu na prášok.
  2. Z cesta vytvarujeme malé rohlíčky.
  3. Pečieme na 160C cca 10 – 12 minút (treba skontrolovať na vašu rúru, okraje by mali ísť do zlatova).
  4. Rožteky ešte teplé z plechu po jednom obaľujeme v pomletom trstinovom cukre zmiešanom s vanilkovým luskom – pozor krehké (kazové kúsky necháme pojesť pomocníkom, oni lámavosť isto ocenia:)

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho medzi priateľmi

Podobné články

Linecké cesto je klasika. AK ho chcete urobiť trocha zdravšie, vymeňte bielu múku za špaldovú a biely cukor za trstinový....

Malé keksíky z lineckého cesta, ozdobené jemnými kopčekmi bielkového snehu, spojené kyslastým marhuľovým lekvárom. Jednoducho Non-plus-ultra!

...

Karamelové guľky vychádzajú z klasického receptu na griláž – ale oriešky sú v tomto prípade nežiadúce. Takže som ich nahradila...