Čo treba vybaviť pred pôrodom

Čo všetko treba vybaviť pred pôrodom? Aké povinnosti máte voči úradom pred narodením dieťaťa? Ako a kedy sa nastupuje na materskú dovolenku? Aké vybavovačky vás pred pôrodom čakajú?

Úradný šimeľ – Čo treba vybaviť pred pôrodom

aktualizované: január 2014

1) Výber mena

stratégieobmedzenia a aké mená dávame na Slovensku.

2) Sociálna poisťovňa: Materské

Nárok na peňažnú pomoc v materstve (materské) vám vzniká najskôr v 32. tt (rizikové tehotenstvo) alebo v 34. tt. Na základe tlačiva Sociálnej poisťovne “Žiadosť o materské” (vystaví vám gynekológ na tehotenskej poradni) si môžeťe uplatniť nárok na materské. Ak ste zamestnankyňa – tlačivo si oxeroxujte (na horšie časy) a odovzdajte ho zamestnávateľovi, ktorý ho postúpi na SP. Ak ste SZČO, nezamestnaná, študentka a iné, máte povinnosť odniesť si ho na SP sama. Spolu s registračným listom FO požiadate o vyplácanie materského. Ak máte nárok na materské z viacerých poistení (napr. dobrovoľné poistenie, potrebujete od gynekológa žiadosť pre každé z nich.

Prečítajte si podmienky nástupu na materskú dovolenku (voľno z práce),

uplatnenie nároku na materské (peňažnú dávku v materstve).

3) Sociálna poisťovňa: II. pilier dôchodkového poistenia

Nie je potrebné sa samostatne prihlasovať. Ak ste sporiteľkou v II. pilieri, nemáte voči Sociálnej poisťovni žiadnu ohlasovaciu povinnosť. Sociálna poisťovňa s účinnosťou od 01.01.2011 aicky nahlási sporiteľov v II. pilieri a to od nástupu na materskú.

4) Odhlásenie rodičovského príspevku

– je potrebné sa odhlásiť z poberania Rodičovského príspevku na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, ak ide matka z rodičovskej dovolenky na materské – teda ak sa medzi deťmi nevracia do práce. Viac o reťazovom pôrode -ak čakáte dve deti krátko po sebe

5) V zdravotnej poisťovni

nahlásiť prechod na materské, niektoré zdravotné poisťovne to nepožadujú, za zamestnankyne by to mal ohlasovať zamestnávateľ, ale radšej si overte, že to urobil.

6) Výber a dohoda s pediatrom

Adresu aj telefón pediatra treba pribaliť už do pôrodnice (budú mu posielať výsledky screeningu)! Zároveň je dobré zistiť, či ide na 1. návštevu domov, alebo idete Vy k nemu. Dobré je poznačiť si ordinačné hodiny a kedy má poradňu pre bábätká (v tom čase tam nie sú choré deti).

7) Výber pôrodnice a prípadne dohoda s pôrodníkom alebo dulou

Ak uzatvárate zmluvu s konkrétnym pôrodníkom alebo dulou, dohodnite sa, ako im dáte vedieť, že pôrod začal a odkedy by ste ich chceli pri pôrode mať. Zistite, kde má pôrodnica centrálny príjem. A ak to pôrodnica umožňuje, choďte na obhliadku „terénu“;-)

8) Zabaľte tašku do pôrodnice

Ak prejdete tento náš zoznam, nemali by ste zabudnúť na nič dôležité, aj ked si samozrejme nemusíte zabaliť všetko, len to, čo budete z neho potrebovať.

9) Súhlasné vyhlásenie o otcovstve

Ak nie ste manželia, môžete urobiť priznanie otcovstva pred narodením dieťaťa alebo po ňom.
V prípade, že tak urobíte vopred, v pôrodnici otca zapíšu do hlásenia o narodení dieťaťa a vybaviť rodný list môže ísť sám otec.
Ak vyhlásenie neurobíte vopred, budete musieť ísť na matriku po pôrode obaja, a tam podať súhlasné vyhlásenie o otcovstve (otca v pôrodnici do hlásenia o narodení dieťaťa nezapíšu a bez súhlasného vyhlásenia o otcovstve ani do rodného listu).

Súhlasné vyhlásenie o otcovstve

Musí byť urobené pred matričným úradom alebo pred súdom, nie písomne, ale len osobne, a to ústnym vyhlásením urobeným pred matrikárom, ktorý vedie knihu narodení. K vyhláseniu však nemusí dôjsť súčasne obidvoma rodičmi.

10) Určenie otcovstva

Základné informácie pre tehotné, ktoré by s tým mohli mať problém (napr. ak medzi rozhodnutím o rozvode a narodením dieťaťa neubehlo 300 dní).

Hana Google+

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho medzi priateľmi

Podobné články

Čo všetko treba vybaviť po pôrode? Aké povinnosti máte voči úradom po narodení dieťaťa? Kde sa vybavuje rodný list a...

Čo všetko treba vybaviť pri prechode z materskej na rodičovskú dovolenku? Aké povinnosti máte voči úradom pri prechode na rodičovskú?...