Čo treba vybaviť pred pôrodom

Čo všetko treba vybaviť pred pôrodom? Aké povinnosti máte voči úradom pred narodením dieťaťa? Ako a kedy sa nastupuje na materskú dovolenku? Aké vybavovačky vás pred pôrodom čakajú?

Úradný šimeľ – Čo treba vybaviť pred pôrodom

aktualizované: január 2014

1) Výber mena

stratégieobmedzenia a aké mená dávame na Slovensku.

2) Sociálna poisťovňa: Materské

Nárok na peňažnú pomoc v materstve (materské) vám vzniká najskôr v 32. tt (rizikové tehotenstvo) alebo v 34. tt. Na základe tlačiva Sociálnej poisťovne “Žiadosť o materské” (vystaví vám gynekológ na tehotenskej poradni) si môžeťe uplatniť nárok na materské. Ak ste zamestnankyňa – tlačivo si oxeroxujte (na horšie časy) a odovzdajte ho zamestnávateľovi, ktorý ho postúpi na SP. Ak ste SZČO, nezamestnaná, študentka a iné, máte povinnosť odniesť si ho na SP sama. Spolu s registračným listom FO požiadate o vyplácanie materského. Ak máte nárok na materské z viacerých poistení (napr. dobrovoľné poistenie, potrebujete od gynekológa žiadosť pre každé z nich.

Prečítajte si podmienky nástupu na materskú dovolenku (voľno z práce),

uplatnenie nároku na materské (peňažnú dávku v materstve).

3) Sociálna poisťovňa: II. pilier dôchodkového poistenia

Nie je potrebné sa samostatne prihlasovať. Ak ste sporiteľkou v II. pilieri, nemáte voči Sociálnej poisťovni žiadnu ohlasovaciu povinnosť. Sociálna poisťovňa s účinnosťou od 01.01.2011 automaticky nahlási sporiteľov v II. pilieri a to od nástupu na materskú.

4) Odhlásenie rodičovského príspevku

– je potrebné sa odhlásiť z poberania Rodičovského príspevku na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, ak ide matka z rodičovskej dovolenky na materské – teda ak sa medzi deťmi nevracia do práce. Viac o reťazovom pôrode -ak čakáte dve deti krátko po sebe

5) V zdravotnej poisťovni

nahlásiť prechod na materské, niektoré zdravotné poisťovne to nepožadujú, za zamestnankyne by to mal ohlasovať zamestnávateľ, ale radšej si overte, že to urobil.

6) Výber a dohoda s pediatrom

Adresu aj telefón pediatra treba pribaliť už do pôrodnice (budú mu posielať výsledky screeningu)! Zároveň je dobré zistiť, či ide na 1. návštevu domov, alebo idete Vy k nemu. Dobré je poznačiť si ordinačné hodiny a kedy má poradňu pre bábätká (v tom čase tam nie sú choré deti).

7) Výber pôrodnice a prípadne dohoda s pôrodníkom alebo dulou

Ak uzatvárate zmluvu s konkrétnym pôrodníkom alebo dulou, dohodnite sa, ako im dáte vedieť, že pôrod začal a odkedy by ste ich chceli pri pôrode mať. Zistite, kde má pôrodnica centrálny príjem. A ak to pôrodnica umožňuje, choďte na obhliadku „terénu“;-)

8) Zabaľte tašku do pôrodnice

Ak prejdete tento náš zoznam, nemali by ste zabudnúť na nič dôležité, aj ked si samozrejme nemusíte zabaliť všetko, len to, čo budete z neho potrebovať.

9) Súhlasné vyhlásenie o otcovstve

Ak nie ste manželia, môžete urobiť priznanie otcovstva pred narodením dieťaťa alebo po ňom.
V prípade, že tak urobíte vopred, v pôrodnici otca zapíšu do hlásenia o narodení dieťaťa a vybaviť rodný list môže ísť sám otec.
Ak vyhlásenie neurobíte vopred, budete musieť ísť na matriku po pôrode obaja, a tam podať súhlasné vyhlásenie o otcovstve (otca v pôrodnici do hlásenia o narodení dieťaťa nezapíšu a bez súhlasného vyhlásenia o otcovstve ani do rodného listu).

Súhlasné vyhlásenie o otcovstve

Musí byť urobené pred matričným úradom alebo pred súdom, nie písomne, ale len osobne, a to ústnym vyhlásením urobeným pred matrikárom, ktorý vedie knihu narodení. K vyhláseniu však nemusí dôjsť súčasne obidvoma rodičmi.

10) Určenie otcovstva

Základné informácie pre tehotné, ktoré by s tým mohli mať problém (napr. ak medzi rozhodnutím o rozvode a narodením dieťaťa neubehlo 300 dní).

Hana Google+

Môže sa Vám ešte páčiť...