Ako podporiť čítanie u malých školákov?

Možno vaše deti absolvujú v rámci homeschoolingu aj online vyučovanie čítania. Možno sa vám to zdá málo a radi by ste dieťa podporili vo voľných chvíľach k častejšiemu lúskaniu písmeniek. Ako na to a na čo pri tom nezabudnúť, aby ste dieťa nedemotivovali?

Špeciálna pedagogička Liliana Šimečková zo svojej praxe prináša: „rodičia často majú predstavu, že keď už dieťa zvládlo počiatočnú techniku čítania, hoci ešte číta pomaly a zložitejšie slová mu robia problémy, že si večer bude dieťa čítať len tak pre zábavu. Tieto očakávania sa mnoho razy nenaplnia rodič skôr musí dieťa k čítaniu nútiť. Potom už ale čítanie nepredstavuje pre dieťa radosť, zábavu, oddych, ale stáva sa pre neho synonymom učenia.“

Na čo teda nesmieme zabúdať, ak chceme dieťa motivovať k čítaniu?

Dieťa sa učí nápodobou. Vzťah ku knihám a k čítaniu si dieťa vytvára na základe nášho vzťahu ku knihám. Preto by malo vedieť, že dospelí aj starší súrodenci si radi čítajú, doma by sme mali mať k dispozícii dostatok knižiek, aby si v nich mohlo dieťa listovať a prezerať si ich. Vzťah vytvárame aj tým, že ho zoberieme do knižnice, kde mu pomôžeme vybrať vhodné knižky. Aj do virtuálnej knižnice…

Dôležité je nevyvolať nechuť k čítaniu tým, že budeme na neho vyvíjať nátlak len preto, že napríklad bude čítať neskôr, než jeho starší súrodenec, rovnako starý bratranec, prípadne sused. Nepodliehame tlaku okolia, veríme svojmu dieťaťu, že čítanie nakoniec zvládne.

Väčšina deti začína čítať sama pre svoju zábavu okolo druhej triedy. Rodičia síce bežne predčítavajú deťom v predškolskom veku, ale so vstupom do školy sa ich postoj mení a začínajú už očakávať, že si ich deti budú čítať samé, a tak rýchlo zabúdajú na večerné spoločné čítanie. Pre nácvik čítania u detí úplne stačí čítať nahlas každý deň približne desať minút. Pre rodičov odporúčame pravidelné večerné čítanie obľúbenej knižky.

Ak chcete vedieť, ako konkrétne s dieťaťom pracovať na jeho lepšom čítaní, potom kliknite sem.

Potrebujete sa poradiť?

V prípade, že sa o aktuálnych problémoch u svojho dieťaťa, prípadne o pomoci s jeho učením v domácom prostredí potrebujete porozprávať, poradiť, môžete využiť telefonickú, skype či mailovú konzultáciu s Mgr. Šimečkovou. Konzultácie sú spoplatnené podľa platného cenníka služieb ambulancie.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho medzi priateľmi

Podobné články

Alebo aj nie blízkemu človeku 8230 Hocikedy sa vám môže stať že sa ocitnete v situácii kedy bude potrebné aby...

Stabilizačné techniky sa používajú na to keď je potrebné dostať seba iného človeka do stavu tu a teraz t j...

Aktuálne v našej ambulancii pracujeme a ponúkame ako diagnostické tak terapeutické služby

...